Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Η Σχολή » Κλινική Συνολικής Αντιμετώπισης » Οδηγός Κλινικής Συνολικής Αντιμετώπισης Ασθενών

Οδηγός Κλινικής Συνολικής Αντιμετώπισης Ασθενών

Γενικά | Οργαν. Δομή | Φοιτητές  | Ηλ. Φάκελος| Κλινικά ΚριτήριαΈντυπα

Στην Κλινική Συνολικής Αντιμετώπισης Ασθενών (ΚΣΑΑ) πραγματοποιείται η κλινική εκπαίδευση των φοιτητών 4ου και 5ου έτους μέσω: (α) της διαμόρφωσης σχεδίων θεραπείας (Σ.Θ.) ενόδοντων ασθενών με οδοντιατρικά προβλήματα μικρής έως μέσης βαρύτητας και, κατ΄ εξαίρεση μεγάλης βαρύτητας και, (β) της υλοποίησης του συνόλου ή μέρους των οδοντιατρικών πράξεων του Σ.Θ τους. Επίσης, αντιμετωπίζονται νωδοί ασθενείς με την τοποθέτηση ολικών οδοντοστοιχιών.

Οι οδοντιατρικές πράξεις που πραγματοποιούνται αφορούν σε ενδοδοντικές θεραπείες, περιοδοντικές θεραπείες, συντηρητικές οδοντικές αποκαταστάσεις, ακίνητες και κινητές προσθετικές αποκαταστάσεις.

Η ΚΣΑΑ βρίσκεται σε συνεργασία με όλες τις υπόλοιπες Κλινικές της Σχολής (προπτυχιακές και μεταπτυχιακές), στις οποίες παραπέμπονται ασθενείς της είτε για διάγνωση είτε για πρόσθετη θεραπεία, όταν αυτό κριθεί απαραίτητο.

Η άσκηση των φοιτητών του 5ου έτους στη Φυσιολογία του Στοματογναθικού συστήματος (ΦΣΣ) πραγματοποιείται μεν την ημέρα της κλινικής άσκησης του κάθε φοιτητή στην ΚΣΑΑ, σε ασθενείς, όμως, που ανήκουν στην Κλινική Αντιμετώπισης Στοματοπροσωπικού Πόνου, και δεν είναι ασθενείς της ΚΣΑΑ. Στην περίπτωση, που ασθενής ο οποίος θεραπεύεται από φοιτητή στα πλαίσια στης ΚΣΑΑ έχει και προβλήματα του στοματογναθικού του συστήματος, τότε τον αναλαμβάνει ο ίδιος φοιτητής και ως ασθενή του ΦΣΣ.
Η κλινική άσκηση στην ΚΣΑΑ του 5ου έτους πραγματοποιείται από 08.00 έως 12.30 και του 4ου έτους από 13.00 έως 17.00.

Οι φοιτητές του 5ου έτους ασκούνται δύο φορές την εβδομάδα και κάθε δεύτερη Παρασκευή. Το ίδιο ισχύει και για τους φοιτητές του 4ου έτους, οι οποίοι όμως στο εαρινό εξάμηνο (8ο) δεν ασκούνται τις Παρασκευές.