Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Η Σχολή » Οργάνωση και Διοίκηση » Σπουδαστήριο Οδοντιατρικής » Κανονισμός Λειτουργίας
Συλλογή και υπηρεσίες Γενικοί Κανόνες Επιστροφή στην αρχική σελίδα

Κανονισμός Λειτουργίας

Η ταξιθέτηση και η θεματική επεξεργασία των βιβλίων γίνεται σύμφωνα με το ταξινομικό σύστημα και τις θεματικές επικεφαλίδες (Medical Subject Headings - MeSH) της National Library of Medicine της Αμερικής και μπορούν να εντοπίζονται από τους χρήστες στα ράφια από τις σχετικές επιγραφές, έπειτα από αναζήτηση στον κατάλογο OPAC.

Το Σπουδαστήριο είναι ελεύθερα προσβάσιμο σε όλο το κοινό. Το υλικό του Σπουδαστηρίου μπορεί να χρησιμοποιηθεί ελεύθερα μέσα στον χώρο του. Ο δανεισμός περιορίζεται μόνο στα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του ΕΚΠΑ.

Όλοι οι χρήστες είναι υποχρεωμένοι κατά την παραμονή τους στο Σπουδαστήριο να απενεργοποιούν τα κινητά τους τηλέφωνα, να διατηρούν την καθαριότητα και την τάξη καθώς και να τηρούν ησυχία. Απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα καθώς και η κατανάλωση ποτών και τροφίμων.

Η μη τήρηση του Κανονισμού του Σπουδαστηρίου εκ μέρους των χρηστών, η ανάρμοστη συμπεριφορά προς το προσωπικό ή τους λοιπούς χρήστες, μπορεί μετά από πρόταση του/της αρμόδιας βιβλιοθηκονόμου και με απόφαση του Υπεύθυνου του Σπουδαστηρίου να επιβάλει προσωρινό ή μόνιμο αποκλεισμό από τη χρήση του Σπουδαστηρίου και των παρεχόμενων υπηρεσιών της.

Όροι Δανεισμού

Για να εγγραφεί κάποιος χρήστης στο Σπουδαστήριο, πρέπει να διαθέτει ακαδημαϊκή ταυτότητα (η οποία θα χρησιμοποιείται σαν κάρτα μέλους) και να συμπληρώσει την ανάλογη αίτηση με όλα τα στοιχεία που είναι απαραίτητα για την εγγραφή και την επικοινωνία μαζί του. Σε όσους χρήστες δε διαθέτουν ακαδημαϊκή ταυτότητα, θα εκδίδεται κάρτα μέλους από το προσωπικό του Σπουδαστηρίου. Η κάρτα μέλους θα ενεργοποιείται με την πρώτη προσέλευση του χρήστη στο Σπουδαστήριο. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η προσκόμιση της ακαδημαϊκής ταυτότητας ή εγγράφου ταυτοποίησης.

Τα μέλη εγγράφονται στη Βιβλιοθήκη του Τμήματος που ανήκουν αλλά έχουν δικαίωμα δανεισμού και στις 9 Βιβλιοθήκες του ΕΚΠΑ.

Ως μέλη του Σπουδαστηρίου Οδοντιατρικής μπορούν να εγγραφούν:

• α) Οι προπτυχιακοί φοιτητές της Οδοντιατρικής Σχολής.
  • β) Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές της Οδοντιατρικής Σχολής.
  • γ) Οι υποψήφιοι διδάκτορες της Οδοντιατρικής Σχολής.
  • δ) Όλοι οι διδάσκοντες της Οδοντιατρικής Σχολής.
  • ε) Όλο το διοικητικό προσωπικό της Οδοντιατρικής Σχολής.
  • στ) Οι φοιτητές προγραμμάτων ανταλλαγής (Erasmus κ.λ.π.)

Την αίτηση εγγραφής μέλους στο Σπουδαστήριο Οδοντιατρικής θα τη βρείτε εδώ.

Η διάρκεια ισχύος της κάρτας μέλους του Σπουδαστηρίου ισχύει από την ημερομηνία εγγραφής, εξαρτάται από την ιδιότητα του μέλους και η λήξη ορίζεται ανάλογα της ιδιότητας. Μετά τη λήξη της διάρκειας ισχύος της ταυτότητας, τα μέλη έχουν την υποχρέωση να την ανανεώνουν για όσο χρονικό διάστημα υπολείπεται μέχρι τη διακοπή σχέσης με το Τμήμα της Οδοντιατρικής.

Οι χρήστες μπορούν να δημιουργούν προσωπικό λογαριασμό στον OPAC, ο λογαριασμός μου. Με αυτό τον τρόπο μπορούν να παρακολουθούν το ιστορικό των δανεισμένων τεκμηρίων, να ελέγχουν την ημερομηνία επιστροφής των βιβλίων, να πραγματοποιούν ανανέωση της ημερομηνίας επιστροφής αλλά και να δημιουργούν βιβλιογραφικές λίστες.

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση του κοινού, του Σπουδαστηρίου ορίζει τους παρακάτω χρόνους δανεισμού ανά κατηγορία μέλους.

ΚατηγορίαΧρόνος δανεισμού
Προπτυχιακοί Φοιτητές 5 Ημέρες + 5 Ημέρες (5 βιβλία)
Μεταπτυχιακοί Φοιτητές. 10 Ημέρες + 10 Ημέρες (5 βιβλία)
Υποψήφιοι Διδάκτορες. 10 Ημέρες + 10 Ημέρες (5 βιβλία)
Φοιτητές Εξωτερικού (Erasmus). 5 Ημέρες + 5 Ημέρες (5 βιβλία)
Μέλη ΔΕΠ (+ Π.Δ. 407/80). 30 Ημέρες + 15 Ημέρες + 15 Ημέρες (7 βιβλία)
Διοικητικό Προσωπικό 10 Ημέρες + 10 Ημέρες (5 βιβλία)

*Οι φοιτητές που εισάγονται με κατατακτήριες εξετάσεις και όσοι βρίσκονται σε έτος σπουδών  ≥ ν+2 μπορούν να δανειστούν επιπλέον 2 Διδασκόμενα Συγγράμματα ΔΣ, για 30 ημέρες, με δυνατότητα 1 ανανέωσης (30 ημέρες).

Πληροφοριακό υλικό καθώς και τεύχη ή τόμοι περιοδικών, διπλωματικές εργασίες, διδακτορικές διατριβές, ερευνητικές μονογραφίες και υφηγεσίες δε δανείζονται.

Περισσότερες πληροφορίες για τον Ενιαίο Δανεισμό θα βρείτε εδώ.

Ανάκληση

Στην περίπτωση που το βιβλίο έχει μεγάλη ζήτηση ή υπάρχουν ανάγκες βιβλιοθηκονομικών εργασιών, το Σπουδαστήριο διατηρεί το δικαίωμα διακοπής του δανεισμού ή περιορισμού του.

Προσωπικά δεδομένα των χρηστών της Βιβλιοθήκης

Τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών της Βιβλιοθήκης προστατεύονται σύμφωνα με τον νόμο Ν. 2472/1997 «Προστασία του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα», την Οδηγία 95/46/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 24ης Οκτωβρίου 1995 «για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και για την ελεύθερη κυκλοφορία των δεδομένων αυτών», και τις συναφείς ευρωπαϊκές οδηγίες.

Περισσότερες πληροφορίες για το Σπουδαστήριο θα βρείτε στη σελίδα της Βιβλιοθήκης Επιστημών Υγείας