Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Η Σχολή » Οργάνωση και Διοίκηση » Σπουδαστήριο Οδοντιατρικής » Συλλογή και υπηρεσίες

Επιστροφή στην αρχική σελίδα Γενικοί Κανόνες Κανονισμός Λειτουργίας

Συλλογή και υπηρεσίες

• Γνωστικό αντικείμενο του Σπουδαστηρίου είναι η Οδοντιατρική (με όλες τις επιμέρους ειδικότητες), γενική ιατρική, ανατομία, μικροβιολογία, βιοχημεία και βασικές επιστήμες.
  • Βιβλία: η συλλογή αυτή τη στιγμή περιέχει περίπου 5.000 τεκμήρια.
  • Περιοδικά: η συλλογή περιλαμβάνει περίπου 200 τίτλους ξενόγλωσσων και ελληνικών περιοδικών.
  • Διδακτικά συγγράμματα: η συλλογή περιλαμβάνει περίπου 1.463 τεκμήρια.
  • Ερευνητικές εργασίες: η συλλογή περιλαμβάνει περίπου 656 μεταπτυχιακές διπλωματικές εργασίες, 590 διδακτορικές διατριβές, 43 ερευνητικές μονογραφίες και 28 υφηγεσίες.

Υπηρεσίες

Δανεισμός

Έχει τεθεί σε εφαρμογή ο Ενιαίος Δανεισμός της Βιβλιοθήκης και Κέντρο Πληροφόρησης (ΒΚΠ) του ΕΚΠΑ. Απαραίτητη προϋπόθεση για να δανειστείτε είναι να έχετε γίνει μέλος στη Βιβλιοθήκη που ανήκετε. Ο Ενιαίος δανεισμός σας δίνει τη δυνατότητα να δανειστείτε τεκμήρια αθροιστικά, από όλες τις Βιβλιοθήκες του ΕΚΠΑ. Ωστόσο, η επιστροφή των βιβλίων θα πρέπει να γίνεται στη Βιβλιοθήκη από όπου τα δανειστήκατε.

Κατάλογος OPAC

Στον κατάλογο OPAC μπορείτε να αναζητήσετε  με λέξεις-κλειδιά, έντυπο υλικό που βρίσκεται είτε σε Βιβλιοθήκες του ΕΚΠΑ είτε σε άλλα Πανεπιστήμια της Ελλάδας.

Στον OPAC θα βρείτε μονογραφίες του Σπουδαστηρίου Οδοντιατρικής στις παρακάτω ηλεκτρονικές διευθύνσεις www.lib.uoa.gr και opac.seab.gr. Για τους τίτλους των περιοδικών, τις μεταπτυχιακές διπλωματικές εργασίες, τις διδακτορικές διατριβές, τις ερευνητικές μονογραφίες και τις υφηγεσίες υπάρχουν τυπωμένοι συγκεντρωτικοί κατάλογοι στο χώρο του Σπουδαστηρίου αλλά και ηλεκτρονικοί κατάλογοι στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης Επιστημών Υγείας.

Ενιαία Αναζήτηση

Η υπηρεσία ενιαίας αναζήτησης προσφέρει τη δυνατότητα ενιαίας πλοήγησης σε ηλεκτρονικό υλικό (ηλεκτρονικά βιβλία, ηλεκτρονικά περιοδικά, τίτλους ηλεκτρονικών περιοδικών, άρθρα περιοδικών, βιβλιογραφικές βάσεις κ.λ.π.) που υπάρχει ενεργή συνδρομή ή ανοικτή πρόσβαση.
Μπορείτε να έχετε πρόσβαση στις Υπηρεσίες Ενιαίας Αναζήτησης, στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.lib.uoa.gr/ypiresies/eniaia-anazitisi.html

Βάσεις Δεδομένων

Στα πλαίσια βελτίωσης της εκπαιδευτικής δραστηριότητας αλλά και της έρευνας, παρέχεται πρόσβαση σε βάσεις δεδομένων (πολλές από αυτές τις βάσεις παρέχουν πρόσβαση στο πλήρες κείμενο) οι οποίες καλύπτουν ποικίλα επιστημονικά πεδία. Οι βάσεις δεδομένων  μπορεί να είναι δοκιμαστικές συνδρομές μέσω ΕΚΠΑ, συνδρομές μέσω ΕΚΠΑ ή μέσω HEAL-LINK.

Απομακρυσμένη Πρόσβαση

Η πρόσβαση στο πλήρες κείμενο των ηλεκτρονικών πηγών, του Πανεπιστημίου Αθηνών που υπάρχει ενεργή συνδρομή, γίνεται είτε με φυσική παρουσία στο χώρο του Πανεπιστημίου είτε με απομακρυσμένη πρόσβαση εκτός του χώρου του Πανεπιστημίου με τη χρήση του ιδρυματικού λογαριασμού του χρήστη στο ΕΚΠΑ. Πληροφορίες για την απομακρυσμένη πρόσβαση στις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες του ΕΚΠΑ θα βρείτε εδώ .

Ιδρυματικό Αποθετήριο Πέργαμος

Στο Ιδρυματικό Αποθετήριο Πέργαμος θα βρείτε μεταπτυχιακές διπλωματικές εργασίες καθώς και διδακτορικές διατριβές του Σπουδαστηρίου Οδοντιατρικής από το έτος υποχρεωτικής κατάθεσης (2016) και έπειτα.

Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές

Στο Σπουδαστήριο υπάρχει εργαστήριο υπολογιστών (Η/Υ) για την εξυπηρέτηση των χρηστών. Στο εργαστήριο είναι δυνατή η πλοήγηση στο διαδίκτυο καθώς και η αναζήτηση στον OPAC . Επίσης, παρέχεται πρόσβαση στις ψηφιακές βιβλιοθήκες και στις βάσεις δεδομένων, στα ηλεκτρονικά περιοδικά και βιβλία στα οποία υπάρχει συνδρομή μέσω του Πανεπιστημίου ή μέσω της HealLink. Επιπλέον, στους χρήστες του Σπουδαστηρίου παρέχεται η δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο μέσω ασύρματου δικτύου (WiFi).

Διανομή Εύδοξος

Το Σπουδαστήριο λειτουργεί ως σημείο διανομής ακαδημαϊκών συγγραμμάτων μέσω του Συστήματος Εύδοξος καθώς και ως σημείο επιστροφής ακαδημαϊκών συγγραμμάτων που παράτυπα παρέλαβαν οι φοιτητές κατά την περίοδο των δηλώσεων.

Σεμινάρια

Σύμφωνα με απόφαση της ΓΣ του Τμήματος Οδοντιατρικής, κατά την έναρξη του κάθε ακαδημαϊκού έτους θα πραγματοποιείται δίωρο ενημερωτικό σεμινάριο για την χρήση του Σπουδαστηρίου και τις Υπηρεσίες του στους προπτυχιακούς φοιτητές του 1ου εξαμήνου στα πλαίσια του μαθήματος «Ιστορίας της Οδοντιατρικής».

Με το πέρας του σεμιναρίου οι πρωτοετείς φοιτητές θα είναι σε θέση να χρησιμοποιήσουν τις υπηρεσίες του Σπουδαστηρίου, να αναζητήσουν υλικό ηλεκτρονικά, να περιηγηθούν στην Ιστοσελίδα της ΒΚΠ και του Σπουδαστηρίου, να ενημερωθούν για τον τρόπο δανεισμού του υλικού του Σπουδαστηρίου, να συνδεθούν στις ηλεκτρονικές πηγές του Πανεπιστημίου μέσω VPN χωρίς να απαιτείται η φυσική τους παρουσία στο ΕΚΠΑ.