Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

Δράση ενημέρωσης μαθητών λυκείου για τη στοματική υγεία

Την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2022, ο 5ετής φοιτητής της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ. Μάρκος Αμαργιανιτάκης και η οδοντίατρος, απόφοιτη της Σχολής μας  κ. Ευγενία Γρηγοριάδη, επισκέφτηκαν το Λύκειο των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων «Πολύτροπη Αρμονία» και ενημέρωσαν τους μαθητές σχετικά με τις κυριότερες νόσους του στόματος και τους τρόπους διατήρησης της στοματικής υγείας σε όλη τη διάρκεια του βίου, ενώ παράλληλα πραγματοποίησαν και πρακτική επίδειξη του σωστού τρόπου στοματικής υγιεινής. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ακολούθησε μία γόνιμη συζήτηση κατά την οποία εντοπίστηκαν οι καλές αλλά και οι λανθασμένες πρακτικές στοματικής φροντίδας. Η αποτίμηση της δράσης αυτής από τους μαθητές, τη διεύθυνση του σχολείου και τους οδοντιάτρους που συμμετείχαν ήταν ιδιαίτερα θετική.

Η δράση διεξήχθη υπό την εποπτεία της Αναπλ. Καθηγήτριας κ. Αικατερίνης Δοντά, μέλους της Επιτροπής Κοινωνικών Δράσεων της Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ.