Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

Κοίμηση Πρωτοπρεσβυτέρου π. Γεωργίου Μεταλληνού

Η Οδοντιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με μεγάλη θλίψη πληροφορήθηκε την κοίμηση, του Πρωτοπρεσβυτέρου π. Γεωργίου Μεταλληνού, Ομότιμου Καθηγητή του ΕΚΠΑ σε ηλικία 79 ετών.

Ο  π. Γεώργιος Μεταλληνός, μια εξέχουσα προσωπικότητα στον πνευματικό βίο του τόπου μας, ήταν και ένας άνθρωπος της Οδοντιατρικής Σχολής, δεδομένου ότι από το 1975 διακονούσε ώς εφημέριος στον  Ι. Ναό του Αγ. Αντύπα που βρίσκεται στο προαύλιο της Σχολής μας και συμμετείχε σε όλες τις σημαντικές εκδηλώσεις της Σχολής.

Η Οδοντιατρική Σχολή εκφράζει τα θερμά συλλυπητήρια του Διδακτικού, Διοικητικού και λοιπού προσωπικού της προς την Οικογένεια του π. Γεωργίου Μεταλληνού.

Η εξόδιος ακολουθία θα γίνει το Σάββατο  21 Δεκεμβρίου στις 2μμ στον Ιερό Ναό του Αγίου Θωμά στο Γουδή.
Η σορός του θα εκτεθεί σε προσκύνημα  στον Ιερό Ναό του Αγίου Αντύπα  το Σάββατο από τις 9πμ έως τις 12.

Καθηγητής Φοίβος Μαδιανός,
Πρόεδρος Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ