Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

04.04.2022

Ο Πρόεδρος της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ στη συνεδρίαση της Διαρκούς Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής

Ο Πρόεδρος της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ καθηγητής Φοίβος Μαδιανός καλεσμένος στη συνεδρίαση της Διαρκούς Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής αφιερωμένη στην στοματική υγεία είχε την ευκαιρία να τονίσει την επίπτωση των περιοδοντικών νόσων στη γενική υγεία και την συσχέτισή τους με αυξημένο κίνδυνο για καρδιαγγιακά νοσήματα, διαβήτη, επιπλοκές κύησης, Αλτσχάιμερ, καρκίνο, ακόμα και σοβαρές επιπλοκές της COVID-19. Επιπλέον, παρουσίασε δεδομένα διεθνών ασφαλιστικών οργανισμών που δείχνουν την οικονομική επιβάρυνση στο σύστημα υγείας από τα κόστη νοσηλείας και θεραπείας αυτών των νοσημάτων που αποδίδεται στη περιοδοντίτιδα, και επακόλουθα, τα τεράστιο οικονομικό όφελος μιας πολιτικής πρόληψης και θεραπείας των νόσων των ούλων στο ετήσιο κόστος δημόσιας υγείας.

Aπόσπασμα από το αρχείο του Τηλεοπτικoύ Σταθμού της Βουλής των Ελλήνων