Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

04.10.2023

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το CED/NOF-IADR Oral Health Research Congress 2023 στη Ρόδο

Από τις 21 έως τις 23 Σεπτεμβρίου, στο ξενοδοχείο 'Ρόδος Παλάς' στη Ρόδο πραγματοποιήθηκε το ετήσιο συνέδριο του Ευρωπαϊκού Τμήματος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Οδοντιατρικής Έρευνας (Continental European Division of the International Association for Dental Research -CED-IADR) μαζί με το αντίστοιχο Σκανδιναβικό Τμήμα (NOF). Ένα ευρωπαϊκό συνέδριο με σημαντική, όμως, διεθνή συμμετοχή, καλύπτοντας όλο το φάσμα της οδοντιατρικής έρευνας για τη στοματική υγεία. Πρόεδρος του συνεδρίου, και του CED-IADR, ήταν ο κ. Βασίλειος Παπαϊωάννου, αναπληρωτής καθηγητής Προληπτικής και Κοινωνικής Οδοντιατρικής της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ.

Καλωσόρισμα του αναπληρωτή καθηγητή Β. Παπαϊωάννου στην τελετή έναρξης στον προμαχώνα του Παλατιού του Μεγάλου Μαγίστρου των Ιπποτών της Ρόδου.

Το συνέδριο παρακολούθησαν πάνω από 630 συμμετέχοντες από 48 χώρες, περιείχε 400+ ανακοινώσεις, ως αναρτημένες ανακοινώσεις (poster) και 32 συνεδρίες με ελεύθερες ανακοινώσεις, 11 χρηματοδοτούμενα συμπόσια, 1 κεντρική ομιλία, 3 διαδραστικά εργαστήρια (workshops) και άλλες δράσεις για νέους ερευνητής με πάνω από 31 καλεσμένους ομιλητές, καθηγητές και ερευνητές από διεθνή και ελληνικά πανεπιστήμια. Εκτός του προσωπικού του γραφείου διοργάνωσης συνεδρίων, στην επιτυχή διεξαγωγή του συνεδρίου συνέβαλαν και 16 προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές της Οδοντιατρικής του ΕΚΠΑ.

Ο πρόεδρος του συνεδρίου, αναπληρωτής καθηγητής Βασίλειος Παπαϊωάννου, με τους εθελοντές φοιτητές (προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί) της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ