Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

27.03.2023

Παρασκευή 7 Απριλίου ώρα 12.00 - Ομιλία του Καθηγητή Στέφανου Κυρκανίδη με τίτλο: «Εμβιομηχανική της φυσικής αδαμαντίνης»

Την Παρασκευή 7 Απριλίου και ώρα 12.00 στην Αίθουσα Διδασκαλίας του Β΄ Ορόφου Παλαιό Κτήριο Οδοντιατρικής θα δώσει ομιλία ο Καθηγητής Στέφανος Κυρκανίδης με τίτλο: «Εμβιομηχανική της φυσικής αδαμαντίνης»
Ο κος Κυρκανίδης είναι επίσκεπτης καθηγητής στο τμήμα Νευροεπιστήμης στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Rochester.

Η ομιλία είναι ελεύθερη για παρακολούθηση από κάθε ενδιαφερόμενο.

Σύντομο βιογραφικό του κου Κυρκανίδη:

Είναι απόφοιτος του Πανεπιστημίου του Rochester με διδακτορικό στη Νευροεπιστήμη ('99) και μεταδιδακτορικές σπουδές στη Μοριακή Ιατρική και τη Γονιδιακή Θεραπεία ('00). Πριν από το Rochester, αποφοίτησε από το Εθνικό Πανεπιστήμιο Αθηνών με πτυχίο Οδοντιατρικής (’91). Διορίστηκε Επίκουρος Καθηγητής στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου του Rochester το 2000, και αργότερα προήχθη σε Αναπληρωτή Καθηγητή (2003). Το 2009 προήχθη σε Καθηγητή με θητεία στο Πανεπιστήμιο Stony Brook της Νέας Υόρκης. Σήμερα είναι επισκέπτης Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Rochester. Έχει δημοσιεύσει περισσότερες από 100 επιστημονικές δημοσιεύσεις, εκ των οποίων οι 82 αναφέρονται στο PubMed και 85 στο Scopus, με h-index 29. Έχει επίσης μια σειρά από διπλώματα ευρεσιτεχνίας σε πολλές χώρες.

Από το Εργαστήριο Οδοντικής Χειρουργικής