Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

19.10.2023

Πρόσκληση υποβολής πρωτοκόλλων Μεταπτυχιακών Διπλωματικών Εργασιών (ΜΔΕ) για χρηματοδότηση

Η Επιτροπή Συντονισμού και Υποστήριξης Έρευνας ΕΣΥΕ (μέλη: Ι. Αρτοπούλου, Ε. Βασταρδή, Σ. Ζηνέλης,  Α. Κακάμπουρα, Ν. Νικητάκης), που συστάθηκε από τη Συνέλευση του Τμήματος  Οδοντιατρικής τον Σεπτέμβριο του 2022, απηύθυνε πρόσκληση σε επιστημονικές οδοντιατρικές εταιρείες (ΕΕ)  για  χρηματοδότηση, εκ μέρους τους, δαπανών  έρευνας που  αφορούν σε πραγματοποίηση Μεταπτυχιακών Διπλωματικών  Εργασιών. Η κάθε μία ΕΕ ήταν ελεύθερη να  καθορίσει την ειδίκευση της ΜΔΕ και το ύψος του ποσού που επιθυμούσε να υποστηρίξει. Από αυτή την ενέργεια προέκυψαν τα αποτελέσματα που φαίνονται στoν επόμενο πίνακα

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΜΔΕ
(ποσό σε ευρώ)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ 2 ΜΔΕ Ενδοδοντίας (1.500€ η κάθε μία)
ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΔΟΝΤΟΣΤΟΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΗΣ 1 ΜΔΕ Περιοδοντολογίας (2.500€)
&  1 ΜΔΕ  Παιδοδοντιατρικής (2.500€)
ΣΤΟΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 1 ΜΔΕ Κοινωνικής και Προληπτικής Οδοντιατρικής (2.000€)
ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 1  ΜΔΕ Ορθοδοντικής (1.500€)
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ
(ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΣΤΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ)
1 ΜΔΕ Στοματολογίας και Νοσοκομειακής Οδοντιατρικής (2.500€)
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ 1 ΜΔΕ Προσθετικής και Πρσθετικής Εμφυτευματολογίας (1.500€)
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΔΟΝΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΝΑΘΟΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ 1 ΜΔΕ Διαγνωστικής και Ακτινολογίας Στόματος (1.500€)

Η χρηματοδότηση θα πραγματοποιείται απευθείας από την κάθε ΕΕ και θα αφορά σε συγκεκριμένες  δαπάνες της ΜΔΕ: α) αναλώσιμα υλικά-αντιδραστήρια για τις ανάγκες του πρωτοκόλλου, β) κόστος υπηρεσιών για ανάγκες του πρωτοκόλλου (π.χ πληρωμή για ανάλυση δοκιμίων, για στατιστική επεξεργασία δεδομένων) και, γ) κόστος εγγραφής για συμμετοχή σε διεθνές συνέδριο για παρουσίαση της εργασίας.  Το ποσό θα καλύπτεται με την προσκόμιση των ανάλογων τιμολογίων, μέσα σε χρονικό διάστημα δύο (2) ετών από την έγκριση χρηματοδότησης της ΜΔΕ. Θα υπάρξει ενημέρωση των φοιτητών που θα επιλεγούν για χρηματοδότηση, ως προς την ακριβή διαδικασία που θα ακολουθηθεί.

Για την επιλογή :

1. Γίνεται κατάθεση του ερευνητικού πρωτοκόλλου ΜΔΕ 1ετών, 2ετών και 3ετών φοιτητών, κανονικού χρόνου φοίτησης.
  2. Το πρωτόκολλο συμπληρώνεται μόνο επί του συγκεκριμένου πρότυπου που επισυνάπτεται («Υπόδειγμα Ερευνητικού πρωτοκόλλου για Χρηματοδότηση»). Η έκτασή του δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τις 3-4 σελίδες και οι βιβλιογραφικές αναφορές τις 15. Η πρώτη σελίδα, που περιέχει τις υπογραφές, αποστέλλεται σκαναρισμένη.
  3. Το πρωτόκολλο αποστέλλεται με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στην κ. Κουμουτσέα Έφη (ekoum[at]dent.uoa[dot]gr), αναγράφοντας ως θέμα «Κατάθεση Πρωτόκολλου για χρηματοδότηση ΜΔΕ_όνομα φοιτητή».
  4. Η ημερομηνία λήξης κατάθεσης είναι στις 20 Νοεμβρίου 2023.

Στη συνέχεια, η επιτροπή αξιολόγησης - που έχει ορίσει η Συνέλευση του Τμήματος στις 4/10/2023 - πλαισιωμένη από το Διευθυντή Εργαστηρίου/Κλινικής που αντιστοιχεί η ΜΔΕ και έναν εκπρόσωπο της ΕΕ που χρηματοδοτεί, θα προχωρήσουν στις σχετικές επιλογές, με βάση συγκεκριμένα κοινά κριτήρια για όλες τις χρηματοδοτούμενες ΜΔΕ.

Εκ μέρους της ΕΣΥΕ

Η υπεύθυνη της επιτροπής