Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

Σεμινάριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης στην μνήμη του Γιώργου Σύρου

Παρασκευή 24/9/2021 από 09.00 έως 11.00 στο αμφιθέατρο ΑΕΠ

Στις 11 Ιουλίου 2021 έφυγε αιφνίδια από την ζωή σε ηλικία 40 ετών  ο συνάδελφος  και απόφοιτος  της Σχολής μας Γιώργος Σύρος.
Συμφοιτητές και φίλοι του για να τιμήσουν την μνήμη του δωρίζουν στη Σχολή :

α. 2 αυτόματους εξωτερικούς απινιδιστές (ΑΕΑ)
β. 1 εκπαιδευτικό απινιδωτή
γ. 3 προπλάσματα ενηλίκων για εκπαίδευση στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)
δ. 1 πρόπλασμα παιδιού για εκπαίδευση στην ΚΑΡΠΑ

Με την ευκαιρία παραλαβής της παραπάνω δωρεάς διοργανώνεται σεμινάριο ΚΑΡΠΑ την Παρασκευή 24/9/2021  από ώρας 09.00 έως 11.00  στο αμφιθέατρο ΑΕΠ της Σχολής μας.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• 09.00-09.50 :Θεωρητική εισήγηση με θέμα ΚΑΡΠΑ στην εποχή της πανδημίας και  επίδειξη λειτουργίας των νέων ΑΕΑ.
  • 10.00-11.00: Πρακτική εξάσκηση  κατά ομάδες στην ΚΑΡΠΑ και στην χρήση του ΑΕΑ.

Στο σεμινάριο θα διδάξουν οι συμφοιτητές του Γιώργου , έμπειροι και διαπιστευμένοι εκπαιδευτές στην ΚΑΡΠΑ κ.κ. Χρήστος Κρασαδάκης , Στοματικός και Γναθοπροσωπικός Χειρουργός και Δημήτρης Παπαδημητρίου , Περιοδοντολόγος.

Το σεμινάριο απευθύνεται  στα μέλη ΔΕΠ της Σχολής μας και στους συνεργάτες καθώς επίσης και στους διαπιστευμένους εκπαιδευτές στην ΚΑΡΠΑ  που εργάζονται ή φοιτούν στη Σχολή μας.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί με όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας.

Δηλώσεις συμμετοχής  με αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος στον Συντονιστή  της εκδήλωσης Αναπλ. Καθηγητή Φώτη Τζέρμπο στην διεύθυνση ftzerbos[at]dent.uoa[dot]gr μέχρι και την Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου.