Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

04.12.2018

Στα Εργαστήρια Βιοϋλικών του ΕΚΠΑ και του Erlangen η χορηγία της Κοινοπραξίας Γερμανικών Οδοντιατρικών Βιομηχανιών(FGD) για το 2019

Η Kοινοπραξία Γερμανικών Οδοντιατρικών Βιομηχανιών (FGD) προέκρινε για τo 2019 τη χρηματοδότηση ερευνητικού έργου με τίτλο “Composite-composite adaptation and the influence of pre-warming for direct composite restorations”, που θα εκπονηθεί στα Εργαστήρια Βιοϋλικών των Οδοντιατρικών Σχολών των Παν/μίων ΕΚΠΑ και Εrlangen. H χρηματοδότηση αφορά στην εκπαίδευση νέων Ελλήνων και Γερμανών επιστημόνων στην έρευνα των οδοντιατρικών υλικών σε αντικείμενο με αναδυόμενο κλινικό ενδιαφέρον.

Για το συγκεκριμένο ερευνητικό αντικείμενο, εδώ και πολλά χρόνια, έχουν διατυπωθεί ερωτήματα ως προς τους μηχανισμούς που εμπλέκονται και την αποτελεσματικότητά τους σε σχετικές δημοσιεύσεις του Εργαστηρίου Βιοϋλικών του ΕΚΠΑ, ενώ το 2009 ο νυν  επικεφαλής του Εργαστηρίου Βιοϋλικών του Εrlangen, Dr Ulrich Lochbauer, εκπαιδεύτηκε επί 6μηνο στο Εργαστήριο Βιοϋλικών της Σχολής μας, εξετάζοντας  την αμφιλεγόμενη αποτελεσματικότητα των τεχνικών προθέρμανσης.

Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον το γεγονός ότι  ένας οργανισμός όπως η FGD αποφάσισε να χρηματοδοτήσει αυτό το έργο, παρ΄όλο ότι η τεχνική της διαστρωμάτωσης των συνθέτων ρητινών είναι καθημερινή κλινική πρακτική στις άμεσες αποκαταστάσεις και η προθέρμανση των υλικών προβάλλεται πλέον ως σημαντικό κλινικό στάδιο για τη ρύθμιση των ιδιοτήτων χειρισμού των υλικών.