Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

Συμμετοχή της Athens Dental Students’ Association στο 24ο ΕΣΦΙΕ

Τα μέλη του Athens Dental Students' Association (ADSA) έλαβαν μέρος στο 24ο Επιστημονικό Συνέδριο Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας (ΕΣΦΙΕ), που διεξήχθη στις 27-29 Απριλίου 2018 στην Αθήνα, με μία Στρογγυλή Τράπεζα και ένα Στοματολογικό Workshop.

Η Στρογγυλή Τράπεζα είχε θέμα:«Η οδοντιατρική γνώση στην Κλινική Ιατρική» και τη συντόνιζε ως πρόεδρος ο κ. Χ. Ραχιώτης, Επίκουρος Καθηγητής Οδοντικής Χειρουργικής της Οδοντιατρικής Σχολής, ΕΚΠΑ. Στη συνεδρία αυτήν αναπτύχθηκαν θέματα σχετικά με το οδοντικό τραύμα, τη συνεργασία Οδοντιάτρου-Παιδιάτρου, τα ορθοδοντικά προβλήματα και την παραπομπή σε Ορθοδοντικούς, την υγεία του στόματος κατά την εγκυμοσύνη καθώς κα τη σχέση της οστεοπόρωσης με την Οδοντιατρική.

Το Στοματολογικό Workshop διεξήχθη από μέλη της ADSA σε συνεργασία με μέλη του Οδοντιατρικού Φοιτητικού Σωματείου (Ο.ΦΟΙ.Σ.), της Οδοντιατρικής Σχολής του ΑΠΘ και απευθυνόταν σε φοιτητές όλων των Σχολών Επιστημών Υγείας. Το Workshop συντόνιζαν ο κ. Κ. Ι. Τόσιος, Αναπληρωτής Καθηγητής Στοματολογίας, ΕΚΠΑ, και ο κ. Α. Ματιάκης, Λέκτορας Στοματολογίας, ΑΠΘ. Περιλάμβανε θεωρητικό μέρος με εισηγήσεις, διαδραστική συνεδρία και παρουσίαση οπτικοακουστικού υλικού σχετικά με τη σημασία εξέτασης της στοματικής κοιλότητας, τα φυσιολογικά ευρήματα ευρήματα που μπορεί να παρερμηνευτούν με βλάβες, τις στοιχειώδεις βλάβες, την κλινική εξέταση του στοματικού βλεννογόνου, τη σημασία σύνταξης παραπεμπτικού προς τον Στοματολόγο και τις οδηγίες για την πλήρη και σωστή σύνταξή του. Επίσης, το Workshop πλαισιωνόταν από ένα πρακτικό μέρος, κατά το οποίο μέλη των ADSA και Ο.ΦΟΙ.Σ πραγματοποίησαν ενδοστοματική και εξωστοματική εξέταση των μελών του ακροατηρίου και καθοδήγησαν τους συμμετέχοντες στη σύνταξη παραπεμπτικού σημειώματος προς τον Στοματολόγο επί συγκεκριμένων κλινικών περιστατικών.

Στο 24ο ΕΣΦΙΕ συμμετείχαν οι φοιτητές-μέλη της ADSA:
Βακάκη Γ., Ελευθεριάδη Ε. Σ., Καραμπλιά Μ. Φ., Καρβελέας Η., Κορακάκη Ά., Κουμέντου Ε., Κουφατζιδου Μ., Κυριακούλη Α., Κωτούλα Ι., Λεοντίου Ο., Μπαλλή Μ., Μπασδέκη Ε. Ι., Ξιξή Π., Οικονομίδη Ε., Προεστάκη Ε., Στεργιάδης Λ., Σχοινοχωρίτης Η., Τρανούλης Ι. και φοιτητές-μέλη του Ο.ΦΟΙ.Σ Αντωνίου Σ., Δαλαμπίρα Μ., Ζαφειριάδου Ζ. Ζ., Ζουλούμη Μ. Ε., Καραδαγλή Θ.