Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

Χορηγία «Θ.ΚΟΥΛΟΥΡΙΔΗΣ» για την περίοδο 2022-23

Η εταιρία ΠΡΟΚΤΕΡ & ΓΚΑΜΠΛ, που διαθέτει στην Ελλάδα μεταξύ άλλων τα προϊόντα στοματικής υγιεινής Oral B, Crest και Fixodent, έχει θεσπίσει από το 1994 τη χορηγία «Θ.ΚΟΥΛΟΥΡΙΔΗΣ» με σκοπό την ενθάρρυνση και ενδυνάμωση της επιστημονικής έρευνας σε όλους τους τομείς της Οδοντιατρικής.
Η προκήρυξη απευθύνεται σε κάθε οδοντίατρο ή ειδικευόμενο, ο οποίος διατηρεί ενδιαφέρον για την έρευνα και βρίσκεται αποδεδειγμένα, σε σχέση συνεργασίας, ικανού χρόνου με κάποιο/α από τα εργαστήρια των δύο οδοντιατρικών σχολών.

Εάν αυτός είναι μέλος ΔΕΠ, τότε θα πρέπει να έχει μέχρι και το βαθμό του Αναπληρωτή Καθηγητή.
Η χορηγία προκηρύσσεται ετησίως και απευθύνεται εναλλάξ κατ’ έτος στο επιστημονικό προσωπικό και τους συνεργάτες μίας εκ των δύο Οδοντιατρικών Σχολών κάθε χρονιά. Για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 καλούνται να στείλουν τις επιστημονικές τους προτάσεις οι υποψήφιοι από την Οδοντιατρική Σχολή της Αθήνας.

ΕΠΙΛΟΓΗ
Η επιλογή του υποψηφίου ή της ομάδας γίνεται από τριμελή Επιτροπή, με πρόεδρο τον Ομότιμο καθηγητή κ. Γ. Βουγιουκλάκη και μέλη 2 καθηγητές, από τις Οδοντιατρικές Σχολές Αθηνών και Θεσσαλονίκης.

ΥΨΟΣ ΧΟΡΗΓΙΑΣ
Η χορηγία ανέρχεται σε 15.000 € για τον επιλεγμένο κατά την απόλυτη κρίση της Επιτροπής.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ
Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να έλθουν σε επαφή με την εκπρόσωπο της ΠΡΟΚΤΕΡ & ΓΚΑΜΠΛ ΕΛΛΑΣ, κα Π. Σαράκη (τηλ:6949079371, email: saraki.p[at]pg[dot]com ), ώστε να λάβουν τον πλήρη κανονισμό της χορηγίας και να ενημερωθούν για όλες τις λεπτομέρειες και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την υποβολή.

Η υποβολή των ερευνητικών προτάσεων γίνεται έως και την 4η Απριλίου 2022.

Η χορηγία «Θ. ΚΟΥΛΟΥΡΙΔΗΣ» για την περίοδο 2021-22 απονέμεται στις εργασίες

• Διερεύνηση του ρόλου της βιταμίνης D και του αντιμικροβιακού πεπτιδίου LL-37, στην ανοσιακή απάντηση της στοματικής κοιλότητας με κύρια ερευνήτρια την κ Σωτηρία Δαυϊδοπούλου
  • Βιοδείκτες καρκινικών βλαστοκυττάρων σε δυνητικά κοκοήθεις βλάβες και καρκίνο του στόματος με κύριο ερευνήτή τον κ Βασίλη Ζήση