30.04.2017

Ακαδημαϊκό Περιοδικό Φοιτητών της Οδοντιατρικής (AJDS)

Το Ακαδημαϊκό Περιοδικό Φοιτητών της Οδοντιατρικής (Academic Journal of Dental Students) είναι το ηλεκτρονικό επιστημονικό περιοδικό της Οδοντιατρικής Σχολής Αθηνών, που δημιουργήθηκε από φοιτητές και απευθύνεται σε φοιτητές. Η δημιουργία του έχει ως σκοπό την ενίσχυση και καθοδήγηση των ερευνητικών εργασιών των προπτυχιακών, κυρίως, φοιτητών, έτσι ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν στο παγκόσμιο επίπεδο δημοσιεύσεων στο πεδίο της Οδοντιατρικής. Τα κριτήρια που πρέπει να πληρούν οι εργασίες προς δημοσίευση ακολουθούν τις οδηγίες  του περιοδικού, οι οποίες με τη σειρά τους βασίζονται στις προτάσεις του ICMJE (International Committee of Medical Journal Editors). Η εκδοτική ομάδα του περιοδικού ελέγχει αν πληρούνται αυτές οι οδηγίες και συμβουλεύει τους συγγραφείς σε συνεργασία με μέλη ΔΕΠ της Οδοντιατρικής Σχολής Αθηνών ως προς τις διορθώσεις που συστήνεται να γίνουν. (σε επόμενο διάστημα θα υπάρξει συνεργασία και με το αντίστοιχο τμήμα του ΑΠΘ)

Η ιστοσελίδα είναι https://ajdsuoa.wordpress.com/ και στην ενότητα «Τεύχη» μπορείτε να βρείτε το πρώτο τεύχος που ολοκληρώθηκε πρόσφατα. Στην ιστοσελίδα θα ανεβαίνουν τακτικά κουίζ, ενώ θα περιλαμβάνονται και συνεντεύξεις με άτομα του χώρου (βρίσκετε τα πρώτα στις αντίστοιχες ενότητες). Επίσης υπάρχει διαδραστικό ημερολόγιο (μενού «Νέα & Ανακοινώσεις»), στο οποίο θα αναφέρονται όσο το δυνατό τα συνέδρια-σεμινάρια που γίνονται.

Ελπίζουμε στην έμπρακτη στήριξη και ενεργό συμμετοχή σας. Για οποιαδήποτε πληροφορία μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Με εκτίμηση,

Η εκδοτική ομάδα