09.05.2022

CIVIS Courses-Ευκαιρίες συμμετοχής των φοιτητών στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS - Νέα Παράταση

Αγαπητές, Αγαπητοί,

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα-δραστηριότητες τα "CIVIS Courses", στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Διαβάστε τις πληροφορίες για τα νέα
CIVIS μαθήματα και δηλώστε συμμετοχή σε αυτό που σας ενδιαφέρει!

1)Νέα Παράταση! Τίτλος: "AFM BioMed Summer School 2022"
"This summer school offers an introduction to Atomic Force Microscopy in Life Sciences and Medicine for Ph.D students, post-docs, scientists, core facility technicians and engineers".

CIVIS
Focus Area: Υγεία
Ποιους αφορά:
 Μεταπτυχιακούς φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
 Επιστήμες Υγείας, Θετικές Επιστήμες, Νέες Τεχνολογίες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
 11-16 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
 [Παράταση!] 8 Μαΐου 2022
Αιτήσεις:
 στη φόρμα
Format μαθήματος: Με δια ζώσης παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Μασσαλία, Γαλλία
Γλώσσα μαθήματος:
 Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β1)
NB of CIVIS Scholarships: 7

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε: felix.rico@inserm.fr & claire.valoteau@inserm.fr. Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.

2) Νέα Παράταση!Τίτλος: "Motor and cognitive systems in neurodegeneration"
"This summer school focuses on clinical, neuroimaging, computational, fundamental, innovative therapeutic approaches and ethical aspects of diagnosis in Alzheimer’s disease and Parkinsonian syndromes. Lectures, practical workshops, and career development/funding sessions will allow the students to acquire specific as well as transferable skills. Poster presentation, informal discussions in small groups and a summary of the highlights/take-home messages is also planned in order to enhance cohesion between students and teachers from all CIVIS partners".

CIVIS
Focus Area: Υγεία
Ποιους αφορά:
 Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
 Επιστήμες Υγείας
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
 18-21 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
 15 Μαΐου 2022
Αιτήσεις:
 Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και motivation letter στις ακόλουθες διευθύνσεις: alexandre.eusebio@ap-hm.fr mira.didic@ap-hm.fr
Format μαθήματος: Με δια ζώσης παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
 Μασσαλία, Γαλλία
Γλώσσα μαθήματος:
 Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS: 3
NB of CIVIS Scholarships: 20

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε: alexandre.eusebio@ap-hm.fr & mira.didic@ap-hm.fr.

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.