08.04.2022

CIVIS Courses-Ευκαιρίες συμμετοχής των φοιτητών στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

Από Γραμματεία Τμήματος

Αγαπητές, αγαπητοί,

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα-δραστηριότητες τα "CIVIS Courses", στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Διαβάστε τις πληροφορίες για τα νέα CIVIS μαθήματα και δηλώστε συμμετοχή!

1) Υπενθύμιση! Τίτλος: "Summer School: Microbiota in oral and digestive health"

"This CIVIS course involves laboratory and clinical activities as well as a series of seminars. The course will address laboratory/clinical units main methodology used in microbiome research including sample collection, sample storage, processing and sequencing. The aim is to provide some ideas for translational microbiome studies in Inflammatory Bowel Diseases (IBD) and other pathologies, technologies and computational tools used to characterize and study the microbiome, gastroenterology and hepatology clinical unit (inpatients, outpatients, endoscopy, interventional endoscopy, interventional radiology, liver transplantation, cell therapy)".

CIVIS Focus Area:
Υγεία
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς φοιτητές και Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Επιστήμες Υγείας, Θετικές Επιστήμες και Μαθηματικά
Ημ/νιες διεξαγωγής:
11-15 Ιουλίου
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
[Παράταση!] 18 Απριλίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV
& Motivation letter στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των συντονιστών: Umberto.romeo@uniroma1.itVincenzo.cardinale@uniroma1.it, Lorenzo.ridola@uniroma1.it, Ahmed.mohsen@uniroma1.it
Format μαθήματος:
Με δια ζώσης παρουσία (physical)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Ρώμη, Ιταλία
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (Β2)
ECTS: 1.5
NB of CIVIS Scholarships: 20

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε
στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις:Umberto.romeo@uniroma1.itVincenzo.cardinale@uniroma1.it, Lorenzo.ridola@uniroma1.it, Ahmed.mohsen@uniroma1.it. Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.

2) Υπενθύμιση! Τίτλος: "Sexual and reproductive health"

"The objective of this Summer School is to familiarise students with the clinical manifestations, diagnosis, medical and surgical management and prevention of the most common diseases of the female and male reproductive system, with a focus on infertility, contraception and sexual health.
This Summer School also involves opportunities for participating students to explore local culture with local students as guides".

CIVIS Focus Area:
Υγεία
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς φοιτητές
Πεδία Σπουδών:
Επιστήμες Υγείας, Θετικές Επιστήμες, Μαθηματικά
Ημ/νιες διεξαγωγής:
27 Ιουνίου- 1 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
[Παράταση!] 20 Απριλίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV & Motivation letter στην ηλεκτρονική διεύθυνση της συντονίστριας: ilambrinoudaki@med.uoa.gr
Format μαθήματος:
Με δια ζώσης παρουσία (physical)*
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Αθήνα
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (Β1)
ECTS: 1-2
NB of CIVIS Scholarships: 40
*[Δεν προβλέπεται επιχορήγηση και κινητικότητα για τους φοιτητές του ΕΚΠΑ]

στην ηλεκτρονική διεύθυνση: ilambrinoudaki@med.uoa.gr. Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.