23.02.2022

[CIVIS] New! CIVIS Course- Ευκαιρίες συμμετοχής των φοιτητών του ΕΚΠΑ στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS- Summer School: Basics & translational approaches in immunotherapy of cancer

Αγαπητές, -/οι,

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα "CIVIS Courses", στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Διαβάστε τις πληροφορίες για τo νέο CIVIS μάθημα και δηλώστε συμμετοχή!

Τίτλος: "Basics & translational approaches in immunotherapy of cancer"

"Τübingen summer school on immunotherapy of cancer addresses the challenge of keeping up with the rapid and quite broad technical and translational developments in this field: e.g. combining immunovirotherapy or other non-antigen-specific perturbation of the tumor microenvironment, or antigen-specific vaccination or cell transfer, with immune checkpoint inhibitors (ICIs) or other recently developed forms of immunomodulations".

CIVIS Focus Area:
Υγεία (Health)
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς (προχωρημένης φοίτησης να έχουν ολοκληρώσει ήδη τρία εξάμηνα φοίτησης), Μεταπτυχιακούς Φοιτητές & Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Επιστήμες Υγείας, Θετικές Επιστήμες, Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
20-24 Ιουνίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
15 Μαρτίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά στη φόρμα με αποστολή στην ηλεκτρονική διεύθυνση CIVIS_TUEBINGEN2022_CancerImmunotherapy@med.uni-tuebingen.de, Prof. Dr. Ulrich Lauer (organiser), Dr. Martina Ebi (administrative support)- Δείτε και τα επισυναπτόμενα αρχεία
Format μαθήματος:
Με φυσική παρουσία-θερινό σχολείο (summer school)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Tübingen, Γερμανία
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (επιπέδου Β2)
ECTS: 3

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στα επισυναπτόμενα αρχεία και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.