CIVIS Webinar: “The challenge of ageism”, 5 Μαίου 2022, 17:00-19:00

Την Πέμπτη 5 Μαΐου 2022, 17:00-19:00 (ώρα Ελλάδος) θα διεξαχθεί το διαδικτυακό σεμινάριο “The challenge of ageism” στα πλαίσια της σειράς σεμιναρίων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS «Challenges and solutions to ageing in place».

Ο ηλικιακός ρατσισμός (ageism) αφορά σε προκαταλήψεις, στερεότυπα και διακρίσεις με βάση την ηλικία του ατόμου. Τον συναντάμε στη νομοθεσία, στις κοινωνικές και επαγγελματικές μας σχέσεις, στη χρήση της τεχνολογίας, στην παροχή υπηρεσιών υγείας, ακόμα και στα όρια που θέτουμε εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας. Καταγράφεται σε όλες τις ηλικίες, κυρίως όμως αφορά στα μεγαλύτερα άτομα και είναι καιρός να τον αναγνωρίσουμε και να τον αντιμετωπίσουμε.

Θεματολογία

• Ποιους αφορά ο ηλικιακός ρατσισμός
  • Ποια τα αίτια του ηλικιακού ρατσισμού
  • Ποιους παράγοντες της ζωής μας επηρεάζει
  • Ηλικιακός ρατσισμός στην παροχή υπηρεσιών υγείας
  • Ηλικιακός ρατσισμός στη χρήση της τεχνολογίας
  • Πως θα καταπολεμήσουμε τον ηλικιακό ρατσισμό

Ποιοι μπορούν να συμμετέχουν
Φοιτητές, ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό του ΕΚΠΑ

Ομιλήτριες

• Αναστασία Κοσιώνη, Καθηγήτρια Γηροδοντιατρικής, Οδοντιατρική Σχολή ΕΚΠΑ (Συντονίστρια)
  • Βενετία-Σοφία Βελονάκη, Επίκουρη Καθηγήτρια Νοσηλευτικής Ηθικής και Νομικής Ευθύνης, Τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠA
  • Elizabeth Mestheneos, Δρ. Κοινωνιολογίας – Ερευνήτρια, NGO 50+ Hellas, AGE-Platform Europe

Για να παρακολουθήσετε το webinar απαιτείται εγγραφή στον σύνδεσμο:

Προθεσμία εγγραφής 4 Μαΐου 2022.

Ο σύνδεσμος παρακολούθησης θα σας αποσταλεί μετά την ολοκλήρωση των εγγραφών.