Δήλωση μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2019-20 στο My-Studies

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΜΕΣΩ
my-studies.uoa.gr
Από 04-12-2019 έως 15-12-2019

Σύμφωνα με το Ν. 4009/2011 άρθρο 33, οι φοιτητές συμμετέχουν στις εξετάσεις των μαθημάτων τα οποία έχουν δηλώσει. Η συμμετοχή τους σε εξετάσεις μαθημάτων που δεν έχουν δηλωθεί θεωρείται άκυρη.

Παρακαλούνται οι φοιτητές του Τμήματός μας να δηλώσουν τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν, αλλά και θα εξεταστούν κατά το χειμερινό εξάμηνο του ακαδ. έτους 2019-20 ως εξής:

• Φοιτητής 1ου εξαμήνου. Δηλώνει τα μαθήματα μόνο του 1ου εξαμήνου.
  • Φοιτητής 3ου εξαμήνου. Δηλώνει τα μαθήματα του 3ου εξαμήνου (εξεταζόμενα και κλινικά-εργαστηριακά), καθώς και εξεταζόμενα μαθήματα του 1ου που οφείλει και θέλει να εξεταστεί, αλλά και εργαστήρια και κλινικές που τυχόν έχει παρακολουθήσει και δεν του έχει αποσταλεί ο βαθμός στη Γραμματεία του Τμήματος.
  • Φοιτητής 5ου εξαμήνου. Δηλώνει τα μαθήματα του 5ου εξαμήνου (εξεταζόμενα και κλινικά-εργαστηριακά), καθώς και μαθήματα του 1ου και 3ου εξαμήνου που οφείλει και θέλει να εξεταστεί, αλλά και εργαστήρια και κλινικές που τυχόν έχει παρακολουθήσει και δεν του έχει αποσταλεί ο βαθμός στη Γραμματεία του Τμήματος.
  • Φοιτητής 7ου εξαμήνου. Δηλώνει τα μαθήματα του 7ου εξαμήνου (εξεταζόμενα και κλινικά-εργαστηριακά), καθώς και μαθήματα του 1ου 3ου 5ου εξαμήνου που οφείλει και θέλει να εξεταστεί, αλλά και εργαστήρια και κλινικές που τυχόν έχει παρακολουθήσει και δεν του έχει αποσταλεί ο βαθμός στη Γραμματεία του Τμήματος.
  • Φοιτητής 9ου εξαμήνου. Δηλώνει τα μαθήματα του 9ου εξαμήνου (εξεταζόμενα και κλινικά-εργαστηριακά), καθώς και μαθήματα του 1ου 3ου 5ου 7ου εξαμήνου που οφείλει και θέλει να εξεταστεί, αλλά και εργαστήρια και κλινικές που τυχόν έχει παρακολουθήσει και δεν του έχει αποσταλεί ο βαθμός στη Γραμματεία του Τμήματος.

Παρακαλείσθε να δώσετε μεγάλη προσοχή στις αλλαγές του προγράμματος (στα μαθήματα που έχουν αλλάξει υπάρχει παρατήρηση ποιοι φοιτητές οφείλουν να τα δηλώσουν).

Όσοι φοιτητές δεν διαθέτουν ηλεκτρονικό υπολογιστή, θα μπορούν να χρησιμοποιούν τους υπολογιστές της βιβλιοθήκης του Τμήματος.

Αυτόματη δήλωση μαθημάτων δε θα γίνεται σε καμία περίπτωση από τη Γραμματεία.

Ο μέγιστος αριθμός μαθημάτων που ο κάθε φοιτητής μπορεί να δηλώσει εξαρτάται από το εξάμηνο φοίτησης στο οποίο βρίσκεται, ως εξής:

• 1ο εξάμηνο έως 7 μαθήματα
  • 3ο εξάμηνο έως 14 μαθήματα
  • 5ο εξάμηνο έως 25 μαθήματα
  • 7ο εξάμηνο έως 37 μαθήματα
  • 9ο εξάμηνο έως 54 μαθήματα
  • Επί πτυχίω έως 35 μαθήματα (χειμερινά και εαρινά)

Διευκρινίζεται ότι για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου δεν γίνονται δηλώσεις μαθημάτων, αλλά μεταφέρονται αυτόματα όσα μαθήματα δηλώσατε για τη χειμερινή και εαρινή εξεταστική που είτε δεν εξεταστήκατε, είτε δεν επιτύχατε προβιβάσιμο βαθμό.

Δεν δηλώνετε συγγράμματα στο My studies, αλλά μόνο μαθήματα.

Μπορείτε να μεταβάλετε την δήλωσή σας όσες φορές επιθυμείτε μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής. Οριστικοποιείται μόνο η τελευταία δήλωση που υποβάλατε.

Σας εφιστούμε ιδιαίτερα την προσοχή στο ότι στην δήλωσή σας θα πρέπει να περιλαμβάνονται ΟΛΑ τα μαθήματα τα οποία δηλώνετε στον «Εύδοξο» και παραλαμβάνετε σύγγραμμα. Διαφορετικά θα υποχρεωθείτε να επιστρέψετε όποιο σύγγραμμα μαθήματος δεν δηλώσατε!

Για διευκρινίσεις σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών και τις δηλώσεις μαθημάτων, μπορείτε να προσέρχεστε στη Γραμματεία του Τμήματος κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή 11.00-14.00.

ΠΡΟΣΟΧΗ ! Θα πρέπει να ελέγξετε την δήλωσή σας από το ιστορικό, μετά τη λήξη της προθεσμίας και σε περίπτωση που διαπιστώσετε οποιοδήποτε πρόβλημα, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τη Γραμματεία του Τμήματος αποκλειστικά εντός μιας εβδομάδας από τη λήξη.