Ενημέρωση των φοιτητών για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο Τμήμα μας

Από Γραμματεία ΕΠΠΣ

Αγαπητοί φοιτητές,

Η Επιτροπή Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών (ΕΠΠΣ), ύστερα από τις πρώτες ημέρες πλήρους εφαρμογής της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης κατά την τρέχουσα εβδομάδα, κατέγραψε ορισμένα προβλήματα. Ως εκ τούτου και κατόπιν έκτακτης συνεδρίασης της ΕΠΠΣ, όπου συζητήθηκε εκτενώς τo σύνολο των παρατηρήσεων και των προτάσεων, τόσο των διδασκόντων όσο και των δικών σας, και αξιολογήθηκαν επιπλέον εναλλακτικές λύσεις, προτάθηκε η χρησιμοποίηση μίας νέας πλατφόρμας σύγχρονης εκπαίδευσης (Google Meet) για την εξ αποστάσεως διδασκαλία. Όπως γνωρίζετε, η νέα αυτή πλατφόρμα εφαρμόστηκε ήδη πιλοτικά σε μία σειρά μαθημάτων με ιδιαίτερα ικανοποιητικά αποτελέσματα. Επίσης, η ΕΠΠΣ αξιολόγησε τις άλλες μέχρι τώρα χρησιμοποιούμενες μεθόδους εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (όπως την απευθείας μετάδοση διαλέξεων από την ΑΔΒΟ και τη χρήση του chat “κουβεντούλα του η-τάξη), οι οποίες εν γένει έχουν λειτουργήσει ικανοποιητικά, και  συνέστησε τον περαιτέρω εμπλουτισμό του εκπαιδευτικού υλικού στο η-τάξη, όπου αυτό είναι εφικτό.

Σημειώνεται ότι δεν θα υπάρξει καμία τροποποίηση στο ωρολόγιο πρόγραμμα παρά μόνο στον τρόπο σύγχρονης διδασκαλίας, ενώ οι αντίστοιχοι σύνδεσμοι θα κοινοποιούνται στα μαθήματα μέσω της πλατφόρμας η-τάξη. Για τον λόγο αυτό σας υπενθυμίζουμε και πάλι ότι θα πρέπει να εγγραφείτε στα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου  2019-2020 που παρακολουθείτε.

Τέλος, θα θέλαμε να υπογραμμίσουμε εκ νέου ότι το σύνολο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και του αντίστοιχου υλικού έχουν δημιουργηθεί αποκλειστικά για την εκπαίδευση των φοιτητών του Τμήματος Οδοντιατρικής του ΕΚΠΑ. Συνεπώς, θα πρέπει να επιδείξετε ιδιαίτερη προσοχή όσο αφορά στην προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων και των προσωπικών δεδομένων που αφορούν στις ηλεκτρονικές διαλέξεις και στο υλικό που είναι αναρτημένο στην η-τάξη. Δικαίωμα πρόσβασης σε αυτά έχουν μόνο οι φοιτητές που είναι εγγεγραμμένοι στο μάθημα. Ως εκ τούτου η βιντεοσκόπηση, αναπαραγωγή υλικού (π.χ. σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης) και προώθηση υλικού σε άτομα, ομάδες και πλατφόρμες πέραν των διδασκομένων, χωρίς προηγούμενη άδεια του διδάσκοντα/συγγραφέα, εγείρει νομικές συνέπειες και κυρώσεις.

Η ΕΠΠΣ νιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει θερμά το σύνολο των Υπευθύνων μαθημάτων, των Μελών ΔΕΠ και λοιπών διδασκόντων, των Διευθυντών και των γραμματειών των επιμέρους Εργαστηρίων και Κλινικών του Τμήματος Οδοντιατρικής  και Ιατρικής που συμμετέχουν στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών μας, όπως και τη Διοίκηση του Τμήματος, ιδιαίτερα τον Πρόεδρο Καθ. Φ. Μαδιανό και τον Αναπληρωτή Πρόεδρο Καθ. Β. Πανή, για τη συνεργασία, την άμεση ανταπόκριση και την προσαρμοστικότητά τους στις νέες και συνεχώς μεταβαλλόμενες προκλήσεις. Ιδιαίτερες ευχαριστίες απευθύνονται στους τεχνικούς Η/Υ και δικτύων του Τμήματός μας, και ιδιαίτερα στον κ. Άγγελο Μπάκα, ο οποίος σε συνεργασία με τις Τεχνικές Υπηρεσίες του Πανεπιστημίου επεξεργάζεται συνεχώς και φροντίζει ακούραστα για την εφαρμογή των τεχνικών λύσεων και τη διευθέτηση των όποιων δυσχερειών, όπως και στη γραμματέα της ΕΠΠΣ κ. Μαργαρίτα Σακέλλιου, η οποία έχει επιφορτιστεί επιτυχώς τη μερίδα του λέοντος της γραμματειακής υποστήριξης της μετάβασης στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση και μεριμνά καθημερινά για την επιτυχή εφαρμογή και την επίλυση των προβλημάτων που προκύπτουν. Τέλος, ευχαριστούμε θερμά όλους εσάς, τους φοιτητές του Τμήματός μας, για την κατανόηση, τις παρατηρήσεις και προτάσεις σας και τη γενικότερη ενεργό συμβολή σας, ώστε το εγχείρημα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης να πραγματοποιηθεί με επιτυχία κάτω από αυτές τις δύσκολες συνθήκες.

Καλή δύναμη σε όλους! Μένουμε σπίτι και σιγά-σιγά τα καταφέρνουμε!

Εκ μέρους της ΕΠΠΣ

Καθ. Ν. Νικητάκης (Υπεύθυνος ΕΠΠΣ)