07.10.2022

Ενημερωτικό σημείωμα για την αλλαγή διαδικασίας Δήλωσης μαθημάτων (my-studies) και Δήλωσης συγγραμμάτων (Εύδοξος) από τους φοιτητές

Από Γραμματεία Τμήματος

Σας ενημερώνουμε ότι από το τρέχον ακαδημαϊκό έτος τίθεται σε εφαρμογή η διασύνδεση του Ευδόξου με το μηχανογραφικό σύστημα My-studies κατά τη διάρκεια των δηλώσεων μαθημάτων και συγγραμμάτων, που έχει ως σκοπό να γίνονται οι έλεγχοι των συγγραμμάτων σε πραγματικό χρόνο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να  αλλάζει, κυρίως, η χρονολογική σειρά των διαδικασιών. Δηλαδή οι φοιτητές πρώτα δηλώνουν μαθήματα στο my- studies και μετά δηλώνουν συγγράμματα στον Εύδοξο.

Έτσι η χρονολογική σειρά των διαδικασιών έχει ως εξής:

1. Ο φοιτητής, κατά την περίοδο δηλώσεων που ανακοινώνεται από τη Γραμματεία του Τμήματος, δηλώνει στο my-studies τα μαθήματά του  (με επιτυχή υποβολή δήλωσης μαθημάτων).
  2. Ο φοιτητής, κατά την περίοδο δηλώσεων που θα ανακοινωθεί, συνδέεται στον Εύδοξο και επιλέγει τα συγγράμματα που θέλει. Το σύστημα του Ευδόξου  ελέγχει εκείνη την στιγμή αν υπάρχει δηλωμένο το μάθημα με αυτόν τον κωδικό στο my-studies.  Μόνο αν υπάρχει το μάθημα δηλωμένο στο my-studies  αφήνει τον φοιτητή να προχωρήσει στην διαδικασία  παραλαβής.
  3. Ο φοιτητής μπορεί να ξανασυνδεθεί όσες φορές θέλει μέχρι τη λήξη της περιόδου των δηλώσεων στο my-studies και να τροποποιήσει την δήλωση μαθημάτων του και να προσθέσει μαθήματα ,τα οποία δεν έχει δηλώσει, αλλά δεν μπορεί να αφαιρέσει μαθήματα για τα οποία έχει παραλάβει σύγγραμμα. Σε κάθε περίπτωση τροποποίησης,  ο φοιτητής οφείλει κάθε φορά να έχει στη δήλωση του ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ για τα οποία έχει ήδη παραλάβει ή πρόκειται να παραλάβει συγγράμματα κατά την τρέχουσα περίοδο.
  4. Με την λήξη της περιόδου δηλώσεων μαθημάτων στο my-studies, γίνεται η οριστικοποίηση των δηλώσεων από την Γραμματεία.
  5. Στο τέλος της περιόδου παραλαβής συγγραμμάτων από τον Εύδοξο, θα γίνει εκ νέου ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ δηλώσεων μαθημάτων και συγγραμμάτων. Στην περίπτωση που οι φοιτητές παρέλαβαν σύγγραμμα σε μάθημα που δεν έχουν τελικά δηλώσει ή εκ παραδρομής το διέγραψαν στο my-studies, θα λάβουν μήνυμα λάθους από τον Εύδοξο και θα τους ζητηθεί να το επιστρέψουν.