Mobile εφαρμογή για τους προπτυχιακούς φοιτητές του ΕΚΠΑ

Είναι διαθέσιμη για τους προπτυχιακούς φοιτητές του ΕΚΠΑ  η mobile εφαρμογή Uniway (http://uniway.gr) για κινητά Android και Apple.  Παρέχει τις ακόλουθες πληροφορίες και μικρο-εφαρμογές:

• φοιτητολόγιο: για την πρόσβαση σε πληροφορίες που αφορούν αναλυτική βαθμολογία, δηλώσεις μαθημάτων, πρόγραμμα σπουδών, διδάσκοντες και στοιχεία επικοινωνίας, ώρες γραφείου κλπ,
  • αξιολόγηση μαθημάτων: εύκολη πρόσβαση στα online ερωτηματολόγια αξιολόγησης μαθημάτων,
  • κοινωνική δικτύωση: chat, αποστολή αρχείων, εικόνας, video, ομάδες φίλων, πληροφορίες γεωγραφικής θέσης, ομάδες κοινών ενδιαφερόντων.

Η πρόσβαση  στην εφαρμογή γίνεται μέσω των ιδρυματικών λογαριασμών του φοιτητή στο ΕΚΠΑ.

Η εφαρμογή Uniway αναπτύχθηκε από το GUnet (www.gunet.gr)  στο πλαίσιο του ΕΠ “Ψηφιακή Σύγκλιση” του ΕΣΠΑ για να καλύψει τις ανάγκες άμεσης και έγκυρης ενημέρωσης των φοιτητών της Γ'βάθμιας,  σε συνεργασία με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια και ΤΕΙ αξιοποιώντας την ευκολία χρήσης ενός smart phone.