Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών σε Οδοντιατρεία 2017/18

Προς τους Φοιτητές του 9ου Εξαμήνου

Αγαπητοί Φοιτητές,

Η σχολή μας, μετά τη θετική ανταπόκριση που έχει βρει το  Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών σε Οδοντιατρεία, στο παρελθόν, και τη σχετική χρηματοδότηση που έλαβε, προχωρά στην εκ νέου υλοποίησή του σε συνεργασία με τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Αττικής (Ο.Σ.Α) και τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Πειραιά (Ο.Σ.Π). Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρωπίνου Δυναμικού Εκπαίδευσης και Διά Βίου Μάθησης».

Στόχος του Προγράμματος.
Η απόκτηση πρώτης εμπειρίας σχετικής με το οδοντιατρικό επάγγελμα. Με την πρακτική άσκηση μέσα στο οδοντιατρείο επιδιώκεται η εξοικείωση των φοιτητών με το μελλοντικό εργασιακό τους περιβάλλον και με τις απαιτήσεις του σύγχρονου οδοντιατρείου.

Το πρόγραμμα δίνει τη δυνατότητα σε σύνολο 63 φοιτητών ακαδημαϊκού έτους 2017-2018 να συμμετάσχουν στη λειτουργία ενός ιδιωτικού οδοντιατρείου.
Οι φοιτητές θα απασχοληθούν με τρίμηνη απασχόληση. Οι φοιτητές που θα ενταχθούν στο πρόγραμμα έχουν την υποχρέωση να απασχολούνται στο οδοντιατρείο για  4 ώρες (απόγευμα), 3 φορές την εβδομάδα. Θα εργάζονται ως βοηθοί του οδοντίατρου, δεν θα  πραγματοποιούν  καμία οδοντιατρική πράξη σε ασθενή και θα πρέπει να είναι συνεπείς στο ωράριο που προαναφέρθηκε. Ο κάθε φοιτητής, με την ολοκλήρωση της πρακτικής του άσκησης θα λάβει ποσό 780,00€  μετά τη συμπλήρωση και υπογραφή των σχετικών επίσημων συμφωνητικών που απαιτούνται.

Η ομάδα διαμορφώνεται ως εξής: 15 Μαρτίου 2018 έως 15 Ιουνίου 2018

Το πρόγραμμα διαθέτει μηχανισμό παρακολούθησης όλης της διαδικασίας (θα ενημερωθείτε σχετικά μετά την ένταξη σας σε αυτό) και όλων των εμπλεκόμενων φορέων. Οι φοιτητές που ενδιαφέρονται θα κληθούν να δηλώσουν προαιρετική συμμετοχή στο πρόγραμμα, συμπληρώνοντας τη σχετική αίτηση που επισυνάπτεται.

Η επιλογή των οδοντιατρείων θα γίνει μέσα από μια αντίστοιχη διαδικασία, την οποία έχει ήδη δρομολογήσει ο Ο.Σ.Α – Ο.Σ.Π σε συνεργασία με την Οδοντιατρική Σχολή. Γραμματεία υποστήριξης του προγράμματος: Φουντούλη Καλλιόπη,  Κλινική Οστεοενσωματούμενων Εμφυτευμάτων (3ος όροφος νέου κτιρίου, γραφείο Γ5) Τηλ.: 210- 7461133,    email: pfountouli1973[at]gmail[dot]com
Επίσης, μπορείτε να ενημερώνεστε για το Πρόγραμμα από το σχετικό πεδίο που έχει δημιουργηθεί στον ιστότοπο της Σχολής.
Στον ιστότοπο, στο «Ανακοινώσεις για τους φοιτητές», είναι ανηρτημένη και η Αίτηση-Εκδήλωση Ενδιαφέροντος που θα πρέπει να συμπληρώσετε.

O Επιστημονικός Yπεύθυνος
Βασίλειος Πανής