23.02.2023

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος Προπτυχιακών Φοιτητών για Πρακτική Άσκηση (01/05/2023 έως 31/10/2023)

Από Γραμματεία Τμήματος

Στο πλαίσιο της Πράξης με τίτλο «Πρακτική Άσκηση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για το ακαδημαϊκό έτος 2022- 2023» με Κωδικό ΟΠΣ 5184403 η οποία εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020» και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και του Υποέργου (1) με τίτλο «Χρηματοδοτήσεις για την Πρακτική Άσκηση των Τμημάτων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών» ανακοινώνεται η έναρξη νέου κύκλου Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών για το Τμήμα Οδοντιατρικής και καλούνται οι ενδιαφερόμενοι προπτυχιακοί φοιτητές να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους υποβάλλοντας σχετική αίτηση. Για το Τμήμα Οδοντιατρικής υπάρχουν 32 διαθέσιμες θέσεις για πραγματοποίηση Πρακτικής Άσκησης (Κωδ Μαθημ 51310) για την περίοδο 01/05/2023 έως 31/10/2023.

Διάρκεια υποβολής αιτήσεων από 01/03/2023 έως 15/03/2023 και ώρα 00:00.
Όσες αιτήσεις είναι εκπρόθεσμες θα απορρίπτονται.

I. ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ- ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Οι θέσεις πρακτικής άσκησης απευθύνονται σε φοιτητές/τριες του Τμήματος Οδοντιατρικής που πληρούν τις κάτωθι προϋποθέσεις:
1. Έχουν ενταχθεί στο 10ο εξάμηνο
Τα κριτήρια επιλογής των φοιτητών για την πρακτική άσκηση με σειρά όπως αυτά έχουν οριστεί από την Γ.Σ. του Τμήματος Οδοντιατρικής (20/07/2022), εμφανίζονται παρακάτω:
ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
1. Καλή γνώση ξένης γλώσσας (επίπεδο Β2) κάθε γλώσσα (5 μόρια)
2. Επιδόσεις στα προαπαιτούμενα μαθήματα της ΚΣΑΑ (Περιοδοντολογία, Οδοντική Χειρουργική, Κινητή Προσθετική, Ακίνητη Προσθετική, Ενδοδοντία, Οδοντιατρική Αναισθησία) (μ.ο βαθμολογίας των 6 μαθημάτων Χ10 μόρια)
ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
1. Φοιτητές προστατευμένα μέλη άπορων γονέων, ή φοιτητές που είναι οι ίδιο άποροι γονείς (20 μόρια)
2. Ευάλωτες κοινωνικές ομάδες (μονοπρόσωπες οικογένειες με προστατευμένα ανήλικα τέκνα, φοιτητές-γονείς μονοπρόσωπης οικογένειας, φοιτητές πρόσφυγες/παλιννοστούντες, Ρομά, απεξαρτημένα άτομα) (10 μόρια).
Τα κριτήρια επιλογής των φοιτητών για την πρακτική άσκηση με σειρά όπως αυτά έχουν οριστεί από την Γ.Σ. του Τμήματος Οδοντιατρικής (20/07/2022), είναι διαθέσιμα στον ακόλουθο σύνδεσμο στο site του Τμήματος http://www.dent.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/praktiki-askhsh-foithton-se-odontiatreia/2022-23.html

Σε περίπτωση που παρατηρηθεί ισοβαθμία μεταξύ των φοιτητών θα γίνει δημόσια κλήρωση
Οι φοιτητές ΑΜΕΑ επιλέγονται χωρίς κριτήρια

II. ΕΓΓΡΑΦΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

Αρχικά υποβάλλεται η Αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ηλεκτρονικά στην παρακάτω διεύθυνση https://eprotocol.uoa.gr/aitisi/praktikiaskisi/ συνοδευόμενη από τα παρακάτω δικαιολογητικά:
1. Υπεύθυνη Δήλωση Συγκατάθεσης (Ο/η φοιτητής/τρια με την υποβολή της αίτησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος είτε σε ηλεκτρονική, είτε σε έντυπη μορφή, παρέχει τη ρητή συγκατάθεσή του/της για την τήρηση, συλλογή και επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, που περιλαμβάνονται στην αίτηση και στα τυχόν συνυποβαλλόμενα με αυτήν έγγραφα, από το ΕΚΠΑ, από το Τμήμα Οδοντιατρική του ΕΚΠΑ, από τον ΕΛΚΕ του ΕΚΠΑ και από τον/την Eπιστημονικό Υπεύθυνο, προκειμένου να διενεργηθούν όλες οι απαραίτητες ενέργειες για την εκπόνηση της πρακτικής άσκησης).
2. Αναλυτική Βαθμολογία
3. Πιστοποιητικό ξένης γλώσσας
4. Δικαιολογητικά για τα κοινωνικά κριτήρια
5. ΑΜΕΑ χωρίς κριτήρια (Πιστοποιητικό ΚΕΠΑ)

III. ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ –ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Μετά την ολοκλήρωση υποβολής των αιτήσεων, πραγματοποιείται αξιολόγηση αυτών από την Επιτροπή Πρακτικής Άσκησης και ανακοινώνονται πίνακες προσωρινών αποτελεσμάτων, τόσο στον ιστότοπο του Τμήματος όσο και στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης. Οι φοιτητές έχουν δικαίωμα να υποβάλουν τεκμηριωμένη ένσταση επί των προσωρινών πινάκων αποτελεσμάτων εντός πέντε εργάσιμων ημερών από την ημερομηνία ανακοίνωσης αυτών. Μετά την εξέταση των πιθανών ενστάσεων από την Επιτροπή Ενστάσεων του Τμήματος, συντάσσεται το πρακτικό Τελικών αποτελεσμάτων επιλογής το οποίο προωθείται προς την Συνέλευση του Τμήματος. Οι πίνακες οριστικών αποτελεσμάτων που θα εγκριθούν από την Συνέλευση αναρτώνται τόσο στον Ιστότοπο του Τμήματος όσο και στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης.

IV. ΥΨΟΣ ΑΜΟΙΒΗΣ

Η αποζημίωση των φοιτητών που θα επιλεγούν και θα πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση θα είναι 260€ (διακόσια εξήντα ευρώ), ανά μήνα Πρακτικής Άσκησης πλήρους ωραρίου, ποσό στο οποίο περιλαμβάνεται και η ασφάλιση κατά κινδύνου ατυχήματος. Η αποζημίωση και οι ασφαλιστικές εισφορές θα καταβάλλονται από τον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας του ΕΚΠΑ, μέσω της πράξης «Πρακτική Άσκηση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για το ακαδημαϊκό έτος 2022- 2023» με Κωδικό ΟΠΣ 5184403 που συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο).

V. ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

• Απαραίτητη προϋπόθεση για να πραγματοποιήσει ένας φοιτητής πρακτική άσκηση, και να λάβει τη σχετική αποζημίωση είναι: α) να μην έχει συμμετάσχει ξανά στο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης ως φοιτητής του ιδίου τμήματος και β) να διατηρεί τη φοιτητική ιδιότητα καθ’ όλη τη διάρκεια πραγματοποίησης της πρακτικής άσκησης.
  • Η πρακτική άσκηση δύναται να πραγματοποιηθεί σε φορείς υποδοχής του ιδιωτικού ή και του δημόσιου τομέα, σε όλη τη χώρα.
  • Σε περίπτωση μη κάλυψης των θέσεων την συγκεκριμένη περίοδο, υπάρχει δυνατότητα παράτασης προθεσμίας ή εκ νέου διαδικασία υποβολής αιτήσεων με ορισμό νέας ημερομηνίας προθεσμίας. Σχετική ανακοίνωση θα αναρτηθεί προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων τόσο στον Ιστότοπο του Τμήματος όσο και του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης .

Πληροφορίες για τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσουν οι φοιτητές, είναι διαθέσιμες και στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης http://grapas.uoa.gr

Ο Επιστημονικός Υπεύθυνος
Καθηγητής Ευστράτιος Παπάζογλου