Προσωρινό Πρακτικό Επιλογής Φοιτητών/τριών για Πρακτική Άσκηση

Σήμερα, 17/03/2023, στην αίθουσα 208 συνεδριάζει η Επιτροπή Αξιολόγησης Πρακτικής Άσκησης φοιτητών/-τριών, όπως ορίστηκε από τη Συνέλευση του Τμήματος (14/09/2022), για την εκπόνηση της Πρακτικής Άσκησης μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» Ε.Σ.Π.Α. 2014 - 2020, κατά το Ακαδ. Έτος 2022-2023 για την περίοδο έως 3 μήνες μετά, Παρόντες είναι τα κάτωθι μέλη της Επιτροπής Επιλογής:

1. Παπάζογλου Ευστράτιο (Πρόεδρος)
  2. Βάρδας Εμμανουήλ (Μέλος)
  3. Μπομπέτσης Γεώργιος (Μέλος,

Η Επιτροπή λαμβάνοντας υπόψη τις διατάξεις της Πρόσκλησης με Α.Π. 16616/23-02-2023, συνεδρίασε και επέλεξε τους (23) είκοσι τρεις φοιτητές που θα εκπονήσουν Πρακτική Άσκηση. Η επιλογή και κατάταξη των υποψηφίων έγινε σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια επιλογής όπως αυτά έχουν οριστεί από τη Συνέλευση του Τμήματος 20/7/2022

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ

1. Καλή γνώση ξένης γλώσσας (επίπεδο Β2) κάθε γλώσσα (x 5 μόρια).
  2. Επιδόσεις στα προαπαιτούμενα μαθήματα της ΚΣΑΑ (Περιοδοντολογία, Οδοντική Χειρουργική, Κινητή Προσθετική, Ακίνητη Προσθετική, Ενδοδοντία, Οδοντιατρική Αναισθησία) (μ.ο βαθμολογίας των 6 μαθημάτων Χ10 μόρια)

ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ

1. Φοιτητές προστατευμένα μέλη άπορων γονέων, ή φοιτητές που είναι οι ίδιο άποροι γονείς (20 μόρια)
  2. Ευάλωτες κοινωνικές ομάδες (μονοπρόσωπες οικογένειες με προστατευμένα ανήλικα τέκνα, φοιτητές-γονείς μονοπρόσωπης οικογένειας, φοιτητές πρόσφυγες/παλιννοστούντες, Ρομά, απεξαρτημένα άτομα) (10 μόρια).

ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΤΗΡΙΑ
Φοιτητές ΑμΕΑ
Οι παραπάνω πληροφορίες ελήφθησαν από 26 υποψηφίους, οι οποίες κατατέθηκαν εντός του νόμιμου χρονικού ορίου, όπως ορίζει η προκήρυξη της Πρακτικής Άσκησης με λήξη 15/03/2023.

Συνολικά έγιναν 26 αιτήσεις από τις οποίες 23 έγιναν δεκτές καθώς πληρούν τα ελάχιστα κριτήρια επιλογής ενώ δύο (2) απορρίφθηκαν διότι δεν ανήκουν στο 10ο εξάμηνο που χρειάζεται για να ενταχθούν στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης και (1) απορρίφθηκε γιατί βρίσκεται στο πτυχίο.
Στον παρακάτω 1ο Πίνακα παρουσιάζεται η σειρά κατάταξης των υποψηφίων, σύμφωνα τα κριτήρια που περιγράφονται παραπάνω. Επιλέχθηκαν οι πρώτοι 23 φοιτητές/τριες. Στον 2ο πίνακα παρουσιάζονται οι αιτήσεις που απορρίφθηκαν και ο λόγος απόρριψής τους.

Οι παρακάτω πίνακες (επισυνάπτονται) θα αναρτηθούν στον πίνακα ανακοινώσεων της Γραμματείας και στην ιστοσελίδα του Τμήματος και της Πρακτικής Άσκησης.

Ως χρονικό διάστημα ενστάσεων ορίζεται 5 εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία ανάρτησης της κατάταξης και επιλογής των υποψηφίων (3/4/2023) και θα εξεταστούν από την αρμόδια Επιτροπή Ενστάσεων όπως αυτή έχει οριστεί από τη Συνέλευση του Τμήματος (14/09/2022). Σε περίπτωση που δεν υπάρξουν ενστάσεις η Επιτροπή προτείνει τον παραπάνω Πίνακα 1 κατάταξης φοιτητών για να συμμετέχουν στο Πρόγραμμα της Πρακτικής Άσκησης.

Η Επιτροπή Πρακτικής Άσκησης

1. Παπάζογλου Ευστράτιος, Αναπλ. Καθηγητής