30.03.2020

Σημαντική οδηγία για την επικύρωση των πιστοποιητικών Εξωτερικού.

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σε συνέχεια του από 17/03/2020 ηλεκτρονικού μας μηνύματος με θέμα "Πιστοποιητικά - χρήση εξωτερικού" και για την καλύτερη εξυπηρέτηση των φοιτητών μας, ενόψει και της υπ’αριθμ. Αριθμ. 20797 ΚΥΑ: Συμπλήρωση της αριθμ. Δ1α/Γ.Π. οικ 20036/ 22.3.2020 κοινής υπουργικής απόφασης - «Επιβολή του μέτρου του προσωρινού περιορισμού της κυκλοφορίας των πολιτών προς αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19» (Β’ 986)», με την οποία επέρχονται οι ακόλουθες αλλαγές:
« (...) 1. Στο τέλος της παραγράφου 2 του άρθρου πρώτου προστίθενται περιπτώσεις θ, ι και ια, ως εξής:
«θ) Μετάβαση σε δημόσια υπηρεσία, εφόσον δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική ή τηλεφωνική εξυπηρέτηση και μόνο για κατεπείγουσες ανάγκες, μετά από τον καθορισμό ραντεβού για το οποίο ενημερώνεται εγγράφως ή ηλεκτρονικώς ο πολίτης και υπό την επιπλέον προϋπόθεση επίδειξης της ως άνω ενημέρωσης (...)», σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

1. Η υπηρεσία μας, σύμφωνα με την ανωτέρω διάταξη (περίπτωση θ), θα εξυπηρετεί μόνο τις κατεπείγουσες περιπτώσεις πιστοποιητικών για χρήση Εξωτερικού, κατόπιν σχετικού ελέγχου που θα διενεργούν οι Γραμματείες.
  2. Οι ηλεκτρονικές αιτήσεις των ενδιαφερομένων φοιτητών που θα αφορούν κατεπείγουσες περιπτώσεις πιστοποιητικών για χρήση Εξωτερικού, θα προωθούνται στην ηλεκτρονική διεύθυνσηdir-education@uoa.gr με συνημμένα τα ζητηθέντα πιστοποιητικά, τα οποία θα εκδίδουν οι Γραμματείες σε αρχείο pdf. και όχι σε φωτογραφικό αρχείο, καθότι δεν είναι πάντα αναγνώσιμα.
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Παρακαλείσθε για τη διασταύρωση των στοιχείων της ηλεκτρονικής διεύθυνσης του αιτούντα με την αντίστοιχη ηλεκτρονική διεύθυνση του φοιτητή που υπάρχει στο αρχείο του Τμήματος. Για την προστασία των προσωπικών δεδομένων των φοιτητών μας δεν θα εξυπηρετούνται περιπτώσεις αιτημάτων που αποστέλλονται από άλλες ηλεκτρονικές διευθύνσεις, εκτός και εάν πιστοποιηθούν από την οικεία Γραμματεία. Σε κάθε περίπτωση οι ηλεκτρονικές αιτήσεις που προωθούνται στη Δ/νση Εκπαίδευσης και Έρευνας θα θεωρούνται ότι έχουν τύχει της ανάλογης επεξεργασίας και διασταύρωσης των ανωτέρω στοιχείων από τον αρμόδιο υπάλληλο της οικείας Γραμματείας.
  3. Η Δ/νση Εκπαίδευσης και Έρευνας θα αποστέλλει ηλεκτρονική επιστολή στους αιτούντες φοιτητές με κοινοποίηση στην οικεία Γραμματεία για την ημέρα και ώρα παραλαβής των πιστοποιητικών από την υπηρεσία μας με την επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου και της απαντητικής ηλεκτρονικής επιστολής της Δ/νσης Εκπαίδευσης και Έρευνας, η οποία θα πιστοποιεί και τον λόγο της μετακίνησής τους.

Επισημαίνεται ότι, λόγω του προσωρινού περιορισμού της κυκλοφορίας των πολιτών, είναι σημαντικό να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι ως προς τις αλλαγές που επέφερε η ανωτέρω ΚΥΑ για τις μετακινήσεις και για το λόγο αυτό παρακαλείσθε όπως αναρτήσετε στις οικείες ιστοσελίδες σχετική ανακοίνωση. Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία, ευχόμαστε υγεία σε όλους και βρισκόμαστε στη διάθεσή σας για τυχόν επιπρόσθετες διευκρινήσεις.

Η Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και Έρευνας
*η υπογραφή έχει τεθεί στο πρωτότυπο

Άννα Κυπριάδου