Σχετικά με το μάθημα επιλογής "Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία"

Από Γραμματεία ΕΠΠΣ

Δηλώσεις συμμετοχής

Αγαπητοί φοιτητές,

Από την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2022 θα ξεκινήσουν οι παραδόσεις του μαθήματος ελεύθερης επιλογής με τίτλο "Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία".

Το μάθημα προσφέρεται και σε προπτυχιακούς φοιτητές των Τμημάτων της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΕΚΠΑ (Ιατρική, Οδοντιατρική, Νοσηλευτική, Φαρμακευτική).

Διδάσκων: Αντώνιος Αγγελάκης, PhD, Διδάκτωρ Τεχνολογικών Πολιτικών και Καινοτομίας – Innovation and Technology Transfer Expert

Πρόγραμμα Διαλέξεων: Κάθε Τετάρτη 17:00 – 20:00 (Έναρξη Τετάρτη 9/11/2022)

Αίθουσα: Αμφιθέατρο Α. Παπαντωνίου (ΑΕΠ), Κεντρικό Κτήριο Τμήματος Οδοντιατρικής ΕΚΠΑ.

e-class: https://eclass.uoa.gr/courses/DENT606/

Δηλώστε Συμμετοχή στο ερωτηματολόγιο εντός του μαθήματος του η-τάξη: https://eclass.uoa.gr/modules/questionnaire/index.php?course=DENT606

Περίληψη Μαθήματος

Βασικό αντικείμενο του μαθήματος αποτελεί η μελέτη, διερεύνηση και κατανόηση βασικών εννοιών και διαστάσεων των πεδίων της επιχειρηματικότητας και της καινοτομίας. Στο πλαίσιο αυτό, πραγματοποιείται επισκόπηση βασικών ορισμών, παρουσίαση θεωριών καινοτομίας και επιχειρηματικότητας, ανάδειξη τεχνικών και μεθόδων ανάπτυξης νέων καινοτόμων προϊόντων και νέων καινοτόμων επιχειρήσεων καθώς και παρουσίαση θεμάτων συναφών με τη στρατηγική ανάλυση του εξωτερικού και εσωτερικού περιβάλλοντος καθώς και την κρίσιμη διάσταση χρηματοδότησης της καινοτόμου επιχειρηματικότητας. Επιπροσθέτως, μελετώνται ζητήματα ευρύτερων οικονομικών, τεχνολογικών και παραγωγικών μεταβολών σε επίπεδο συστημάτων καινοτομίας, ψηφιακού μετασχηματισμού και επιχειρηματικών στρατηγικών. Ιδιαίτερη επικέντρωση πραγματοποιείται επί θεμάτων επιχειρηματικότητας έντασης γνώσης στα πεδία επιστημών υγείας, βιο-φαρμακευτικού κλάδου και βιοτεχνολογίας.

Οι βασικοί στόχοι του μαθήματος περιλαμβάνουν:

1. κατανόηση των βασικών εννοιών της καινοτομίας και της επιχειρηματικότητας στο σύγχρονο οικονομικό, επιχειρηματικό και τεχνολογικό περιβάλλον.

2. ενδυνάμωση των γνώσεων των φοιτητών σχετικά με τη διαδικασία διαχείρισης της καινοτομίας και την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας με έμφαση  στη μετατροπή καινοτόμων ιδεών σε εμπορεύσιμα προϊόντα και νέες καινοτόμες επιχειρήσεις.

3. σύλληψη και πρακτική κατανόηση της σημασίας, των λειτουργιών και των εργαλείων αξιοποίησης της έννοιας «καινοτομία επιχειρηματικού μοντέλου» και του επιχειρηματικού σχεδίου.

4. μελέτη και επεξεργασία θεμάτων σχετικά με τη στρατηγική ανάπτυξη νέων καινοτόμων επιχειρήσεων σε συνάρτηση με την κατανόηση του εξωτερικού και εσωτερικού περιβάλλοντος.

5. κατανόηση του επιχειρηματικού περιβάλλοντος εντός του οποίου αναπτύσσεται η καινοτομία ιδιαίτερα όσον αφορά σε θέματα χρηματοδότησης, δομών χρηματοδοτικής υποστήριξης καινοτόμου επιχειρηματικότητας και συστημάτων καινοτομίας.

6. ενίσχυση των γνώσεων σε θέματα μεταφοράς τεχνολογίας και διαχείρισης διανοητικής ιδιοκτησίας.

7. εξέταση και κατανόηση ειδικότερων θεμάτων καινοτόμου επιχειρηματικότητας στο πεδίο των επιστημών υγείας, του βιο-φαρμακευτικού κλάδου και της βιοτεχνολογίας.

Στο πλαίσιο του μαθήματος, οι φοιτητές θα πραγματοποιήσουν ατομικές και ομαδικές εργασίες σε συναφή πεδία.

Ενδεικτική Βιβλιογραφία

Ως βοηθητικό εκπαιδευτικό υλικό προτείνεται το παρακάτω σύγγραμμα:

Οδηγός Καινοτομίας για Μικρές Επιχειρήσεις, Α. Λιβιεράτος, ΙΜΕ-ΓΣΕΒΕΕ