Σχετικά με τους δικαιούχους των self-test.

Από Γραμματεία Τμήματος

Σε συνέχεια της από 30-5-2021 ανακοίνωσης του Υφυπουργού παρά τω Πρωθυπουργώ κ. Άκη Σκέρτσου, που απεστάλη την 1η Ιουνίου, μέρος της οποίας αναφερόταν στα ακόλουθα:

« ... τη Δευτέρα 31 Μαΐου 2021 διευρύνεται ο κύκλος των δικαιούχων των δωρεάν selftest περιλαμβάνοντας και όλους τους πολίτες 18 έως 30 ετών.

Ειδικότερα οι φοιτητές 18 έως 30 ετών με επίδειξη του ΑΜΚΑ τους θα μπορούν να παραλαμβάνουν 2 selftest από τα φαρμακεία με την υποχρέωση δήλωσης του αποτελέσματος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr.

Τα ανωτέρω έχουν πεδίο εφαρμογής στους φοιτητές που πραγματοποιούν κλινικές / εργαστηριακές και πρακτικές ασκήσεις καθώς και σε όσους λάβουν μέρος στις εξετάσεις δια ζώσης για το εαρινό εξάμηνο ακαδημαϊκού έτους 2020-2021. .... »,

σας γνωρίζουμε ότι, κατόπιν σχετικού ερωτήματος της υπηρεσίας μας στο ΥΠΑΙΘ, λάβαμε την απάντηση ότι παρέλκει η αποστολή περαιτέρω καταστάσεων με ΑΜΚΑ δικαιούχων για χορήγηση self-test για την κατηγορία φοιτητών 18-30 ετών, καθότι θα τους διανεμηθούν δωρεάν.

Για τους φοιτητές άνω των 30 ετών, ανέφεραν ότι επί του παρόντος δεν υπάρχει πρόβλεψη.

Η Προϊσταμένη της Δ/νσης Εκπαίδευσης και Έρευνας

Άννα Κυπριάδου