Υποτροφίες της Ρουμανίας σε Έλληνες

ΘΕΜΑ: Υποτροφίες της Ρουμανίας σε Έλληνες (Συμπλήρωση της με αριθ. πρωτ. 25634/Ζ1/19-02-2019 Απόφασης με θέμα: «Υποτροφίες χωρών της αλλοδαπής σε Έλληνες υπηκόους, στο πλαίσιο διμερών μορφωτικών συμφωνιών για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
α) Τρεις (3) υποτροφίες διάρκειας δέκα (10) μηνών ανά έτος η κάθε μία, για έναν πλήρη κύκλο προπτυχιακών σπουδών.
β) Μία (1) υποτροφία διάρκειας δέκα (10) μηνών για μεταπτυχιακές σπουδές ή έρευνα.
γ) Τρεις (3) υποτροφίες για παρακολούθηση θερινών σεμιναρίων γλώσσας, λογοτεχνίας και πολιτισμού, στα πανεπιστήμια: University of Craiova, Ovidius University στην Κωνστάντα, Alexandru Ioan Cusa University στο Ιάσιο και West University στην Τιμισοάρα.
Περισσότερες λεπτομέρειες αναφορικά με την οργάνωση, τους όρους συμμετοχής και το πρόγραμμα στα παραπάνω πανεπιστήμια που θα προσφέρουν θερινά σεμινάρια, είναι διαθέσιμες στο www.edu.ro/summer-courses.

Το έντυπο της ηλεκτρονικής αίτησης υποψηφιότητας, διαθέσιμο στο https://www.edu.ro/sites/default/files/_fi%C8%99iere/Cooperare-Ιnternationala/2017/FormularSerAcceptareCV2017.pdf
Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή των αιτήσεων προς το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων είναι η 20-4-2019.