Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Ειδήσεων

04.07.2022

Απονομή Χορηγίας Κουλουρίδη 2022 στον Επίκουρο Καθηγητή Περιοδοντολογίας κ Σπύρο Βασιλόπουλο

Με χαρά μας ανακοινώνουμε έναν ακόμα νικητή της Χορηγίας εις μνήμη του Καθηγητή Θεόδωρου Κουλουρίδη από την P&G.

Η Χορηγία Κουλουρίδη είναι η πρώτη από τις τρεις συνολικά χορηγίες για υποστήριξη επιστημονικής έρευνας που έχει θεσπίσει η Procter&Gamble εδώ και 29 χρόνια  και πηγάζει από τη μακροχρόνια δέσμευση της εταιρίας σε προγράμματα εκπαίδευσης και υγείας/υγιεινής στους τομείς που σχετίζονται με της δραστηριότητές της.

Ο Θεόδωρος Κουλουρίδης υπήρξε πρωτοπόρος στην έρευνα της τερηδόνας με λαμπρή καριέρα στο εξωτερικό.

Ήταν θερμός υποστηρικτής των νέων επιστημόνων και του ερευνητικού τους έργου στον χώρο της Οδοντιατρικής και με αυτό το σκεπτικό το 1993 κατά την διάρκεια του 13ου Πανελλήνιου Οδοντιατρικού Συνεδρίου, γεννήθηκε η ιδέα της θέσπισης μιας Χορηγίας/ Βραβείου για την ενίσχυση των επιστημόνων και του έργου τους στα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Μέχρι σήμερα έχει στηριχθεί με αυτή τη χορηγία η εκπόνηση περισσότερων από 35 επιστημονικών ερευνών στις Οδοντιατρικές Σχολές της χώρας μας με ένα ποσό που αγγίζει συνολικά τις 500.000 ευρώ. Σε πολλές περιπτώσεις οι βραβευμένες εργασίες παρουσιάσθηκαν σε σημαντικά διεθνή συνέδρια ή δημοσιεύθηκαν σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, ικανοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο την επιθυμία του Θόδωρου Κουλουρίδη για ανάπτυξη και προώθηση της ελληνικής επιστημονικής οδοντιατρικής γνώσης.

Τα τελευταία χρόνια οι προτάσεις υποβάλλονται εναλλάξ  από τις δύο Οδοντιατρικές Σχολές οι οποίες αξιολογούνται από επιτροπή με υπεύθυνο τον Ομ.Καθηγητή κο Γεώργιο Βουγιουκλάκη και τους εκάστοτε προέδρους των δύο Οδοντιατρικών Σχολών οι οποίοι εφέτος ήταν ο Καθηγητής κος Φοίβος Μαδιανός και ο Καθηγητής κος Αθανάσιος Πουλόπουλος.

Φέτος οι προτάσεις υποβλήθηκαν από την Οδοντιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ και η  Χορηγία απονέμεται στον κο Σπύρο Βασιλόπουλο, Επίκουρο Καθηγητή Περιοδοντολογίας του ΕΚΠΑ και στο ερευνητικό του πρωτόκολλο με τίτλο: «Αξιολόγηση της συστημικής φλεγμονώδους και μικροβιακής επίπτωσης της μη χειρουργικής περιοδοντικής θεραπείας με τη χρήση πέντε διαφορετικών πρωτοκόλλων: Μια τυχαιοποιημένη κλινική μελέτη»