Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Ειδήσεων

17.10.2020

Βραβείο καλύτερης ερευνητικής εργασίας στο Παγκόσμιο Συνέδριο Γηροδοντιατρικής

Η κ. Ανδριάννα Μπούσιου, μεταπτυχιακή φοιτήτρια του ΜΠΣ Προσθετικής της Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, έλαβε το βραβείο ECG Research Award 2020 για τη μελέτη με θέμα «Oral factors and adherence to the Mediterranean diet in an older Greek population” κατά τις εργασίες του 30ου Διεθνούς Συνεδρίου του Ευρωπαϊκού Κολλεγίου Γηροδοντιατρικής που διεξήχθη διαδικτυακά στις 9 και 10 Οκτωβρίου 2020. Ο διαγωνισμός περιλάμβανε αξιολόγηση της κατατεθειμένης γραπτής εργασίας και της προφορικής παρουσίασης.
Τα μέλη της ερευνητικής ομάδας ήταν οι: Aνδριάννα Μπούσιου, μεταπτυχιακή φοιτήτρια ΜΠΣ Προσθετικής ΕΚΠΑ, Αναστασία Κοσιώνη, Καθηγήτρια Γηροδοντιατρικής ΕΚΠΑ, Αργυρώ Πολυχρονοπούλου, Καθηγήτρια Προληπτικής και Κοινωνικής Οδοντιατρικής ΕΚΠΑ, Δημήτριος Χαλαζωνίτης, Καθηγητής Ορθοδοντικής ΕΚΠΑ, Martin Schimmel Professor for Removable Prosthodontics and Gerodontology at the School of Dental Medicine, University of Bern, Switzerland, Αντωνία Τριχοπούλου, Ομότιμη Καθηγήτρια ΕΚΠΑ, Γεωργία Μαρτιμιανάκη και Ελένη Πέππα από το Ελληνικό Ίδρυμα Υγείας.