Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Ειδήσεων

19.07.2019

Βράβευση Επικ. Καθηγητή Εργαστήριου Παιδοδοντιατρικής κ. Ανδρέα Αγουρόπουλου στο 27ο συνέδριο της International Association of Paediatric Dentisty (IAPD), 3-7 Ιουλίου 2019, Cancun, Mexico.

Στο 27ο συνέδριο της International Association of Paediatric Dentistry (IAPD) που πραγματοποιήθηκε  στην Cancun Mexico,  3-7 Ιουλίου 2019 και συμμετείχαν 1600 σύνεδροι από όλο τον κόσμο, ο Επικ. Καθηγητής Εργαστήριου  Παιδοδοντιατρικής κ. Ανδρέας Αγουρόπουλος έλαβε το Grand Prize Winner του βραβείου «Bright Smiles Bright Futures Award» ανάμεσα σε διαγωνιζόμενους από 9 διαφορετικές χώρες. Η εργασία είχε τίτλο “Healthy smile, happy child”: An oral health promotion program for preschool children των Α. Αγουρόπουλου, Λ. Παπαγιαννούλη, Σ.Γκιζάνη και Κ. Καββαδία.
Η εργασία αφορούσε το συνολικό έργο ενός προληπτικού προγράμματος του Εργαστηρίου Παιδοδοντιατρικής για τα παιδιά προσχολικής ηλικίας παιδικών σταθμών της Αττικής. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε επί 10 συνεχή έτη, και περιελάμβανε, 12.000 παιδιά και τις οικογένειες τους καθώς και 1000 εκπαιδευτικούς προσχολικής αγωγής. Το πρόγραμμα αυτό, εκτός του κοινωνικού του χαρακτήρα, οδήγησε στην εκπόνηση μίας διδακτορικής διατριβής  (Α.Αγουρόπουλος), 2 μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών, σημαντικό αριθμό ανακοινώσεων σε διεθνή και ελληνικά συνέδρια, καθώς και ερευνητικές εργασίες σε επιστημονικά περιοδικά.