Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Ειδήσεων

14.11.2019

Nέα Διεθνής Διάκριση για το Εργαστήριο Βιοϋλικών της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Το διοικητικό συμβούλιο της International Association of Adhesive Dentistry (ΙΑΑD) κατά την τελευταία συνεδρίασή του στη Bologna της Ιταλίας αποφάσισε ομόφωνα την απονομή του τίτλου του Επίτιμου Μέλους της ΙΑΑD στους Καθηγητές J. Perdigao του Πανεπιστημίου της Μinessota των ΗΠΑ και Γ. Ηλιάδη του ΕΚΠΑ για τη συνολική συμβολή τους στην οδοντιατρική επιστήμη. H τελετή της απονομής θα γίνει κατά τη διάρκεια του προσεχούς συνεδρίου της ΙΑΑD που θα λάβει χώρα τον Ιούνιο του 2021 στηνPiracicabaτης Βραζιλίας.

Πρόκειται για τη δεύτερη τιμητική διάκριση Διεθνούς Ομοσπονδίας που απονέμεται σε μέλος ΔΕΠ του Εργαστηρίου Βιοϋλικών της Σχολής μας, μετά το Wilmer Souder Award της Ιnternational Association for Dental Research (IADR) τo 2005.

Oι κορυφαίες αυτές διακρίσεις αποδεικνύουν το υψηλό επίπεδο της πρωτογενούς έρευνας και παραγωγής νέας γνώσης που επιτελούνται διαχρονικά στο Εργαστήριο Βιοϋλικών της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, κατατάσσοντάς το στα κορυφαία διεθνώς, μεταξύ Σχολών με ασυγκρίτως μεγαλύτερες παροχές και επιχορηγήσεις.