Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Ειδήσεων

05.10.2023

Συμμετοχή της Γηροδοντιατρικής ΕΚΠΑ στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα COST CA21122 -PROmoting GeRiAtric Medicine IN countries where it is still eMerGing (PROGRAMMING)

Το γνωστικό αντικείμενο της Γηροδοντιατρικής ΕΚΠΑ συμμετέχει ενεργά στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα COST CA21122 -PROmoting GeRiAtric Medicine IN countries where it is still eMerGing (PROGRAMMING). Στόχος της Δράσης αυτής που θα ολοκληρωθεί τον Νοέμβριο του 2026 είναι ο ορισμός του περιεχομένου προγραμμάτων γηριατρικής εκπαίδευσης για όλους τους επαγγελματίες υγείας που θεραπεύουν ηλικιωμένους ασθενείς τα οποία θα προσαρμόζονται στις τοπικές συνθήκες και ανάγκες.

Μέχρι σήμερα στη δράση CA21122 συμμετέχουν περισσότερες από 40 χώρες με περισσότερους από 350 υγειονομικούς που δραστηριοποιούνται σε πέντε ομάδες εργασίας. Η ελληνική συμμετοχή είναι ιδιαίτερα μεγάλη και σημαντική, με Κεντρική Συντονίστρια του Έργου/Action Chair) τη Δρ Μαρίνα Κοτσάνη από την Ελληνική Εταιρεία Μελέτης και Έρευνας της Γήρανσης, Συντονίστρια Γηροδοντιατρικής/ Gerodontology Coordinator την καθηγήτρια Αναστασία Κοσιώνη από την Οδοντιατρική Σχολή ΕΚΠΑ, WG2 Leader τη Δρ Ευρυδίκη Κραββαρίτη από την Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ και με περισσότερα από 30 μέλη από το ΕΚΠΑ (Τμήματα Ιατρικής, Οδοντιατρικής και Νοσηλευτικής), άλλα ακαδημαϊκά ιδρύματα (ΑΠΘ, ΠΑΔΑ, Πανεπιστήμιο Πατρών, Ιόνιο Πανεπιστήμιο, ΕΑΠ, ΕΛΜΕΠΑ), νοσοκομεία και επιστημονικούς φορείς της χώρας, αλλά και με συμμετοχή πολλών Ελλήνων που συμμετέχουν στις επιστημονικές ομάδες άλλων χωρών.

Ο ρόλος της στοματικής υγείας στη γενική υγεία και ευζωία των ατόμων μεγαλύτερης ηλικίας θεωρείται ιδιαίτερα σημαντικός. Έτσι στη Δράση PROGRAMMING δημιουργήθηκε εξειδικευμένη ομάδα εργασίας Γηροδοντιατρικής (Gerodontology) με διπλό στόχο, αφ’ ενός μεν την ένταξη της στοματικής υγείας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα όλων των επαγγελματιών υγείας και αφ’ ετέρου την προαγωγή της γηριατρικής εκπαίδευσης στους οδοντιάτρους. Από το οδοντιατρικό επιστημονικό δυναμικό του ΕΚΠΑ συμμετέχουν η Αναστασία Κοσιώνη, καθηγήτρια Γηροδοντιατρικής (Συντονίστρια Γηροδοντιατρικής και μέλος της Ελληνικής Διαχειριστικής Επιτροπής/MC) και οι μεταπτυχιακές φοιτήτριες Καλλιόπη Κωνσταντοπούλου και Κυριακή Ιωαννίδου (Ειδίκευση στην «Προσθετική και Προσθετική Εμφυτευματολογία της Οδοντιατρικής Σχολής) και Ναταλία Φαλιδέα (ΠΜΣ Φυσιολογία της Γήρανσης και Γηριατρικά Σύνδρομα της Ιατρικής Σχολής). Οι κ.κ. Κωνσταντοπούλου και Φαλιδέα έλαβαν πρόσφατα υποτροφίες (ITC conference grants) για παρουσίαση των ερευνητικών τους εργασιών στο πεδίο της Γηροδοντιατρικής στο Συνέδριο της Ευρωπαϊκής Γηριατρικής Εταιρείας στο Ελσίνκι, Φινλανδίας (20-22/9/2023).

Τα παραδοτέα της Δράσης PROGRAMMING θα έχουν ιδιαίτερη σημασία για την Ελλάδα, η οποία είναι μία από τις πλέον «γερασμένες» χώρες στον πλανήτη που όμως δεν έχει ακόμα αναπτύξει την ειδικότητα της Γηριατρικής.