Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης:

29.06.2012

Eκπαιδευτικές επισκέψεις φοιτητών στο Α’ ΚΑΠΗ του Δήμου Ζωγράφου

Την Παρασκευή 22 Ιουνίου ολοκληρώθηκαν οι εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Α’ ΚΑΠΗ του Δήμου Ζωγράφου στα πλαίσια του μαθήματος της Γηροδοντιατρικής. Οι φοιτητές με την καθοδήγηση εκπαιδευτικού προσωπικού από την Οδοντιατρική Σχολή παρείχαν δωρεάν οδοντοστοματολογική εξέταση και έδωσαν οδηγίες στοματικής φροντίδας σε ηλικιωμένους συμπολίτες μας.

Στο τέλος της στοματολογικής εξέτασης οργανώθηκε μουσική εκδήλωση με παραδοσιακά τραγούδια από πολλές περιοχές της Ελλάδος. Τη μουσική επιμέλεια είχε ο 4ετής φοιτητής μας και ταλαντούχος μουσικός κ. Γιάννης Σεβαστόπουλος.Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Πρόεδρος της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ καθηγήτρια κ. Καίτη Καραγιάννη, ο αναπληρωτής Πρόεδρος καθηγητής κ. Γιώργος Βουγιουκλάκης, ο Δήμαρχος Ζωγράφου κ. Κώστας Καλλίρης και ο Αντιδήμαρχος Αλληλεγγύης κ. Ανδρέας Βουγιούκας.

Θερμές ευχαριστίες στον προϊστάμενο του ΚΑΠΗ κ. Γιώργο Δημαρίδη για την ουσιαστική βοήθεια που μας προσέφερε σε όλη τη διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος και στην εταιρεία Johnson & Johnson για την υποστήριξη

Η πολύ θετική απήχηση που είχε το πρόγραμμα στους φοιτητές και στην τοπική κοινωνία μας οπλίζει με τη δύναμη να συνεχίσουμε με ανάλογες δράσεις και στην επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά.

H Συντονίστρια του προγράμματος
Αναστασία Κοσιώνη, Επίκ. Καθηγήτρια Κινητής Προσθετικής