Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης:

Ενημερωτική δράση στο Γυμνάσιο Δεμενίκων στην Πάτρα, Νομός Αχαϊας.

Την Παρασκευή 3 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε ενημερωτική παρουσίαση της Οδοντιατρικής σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και ομιλία σε μαθητές της β’ Γυμνασίου στο Γυμνάσιο Δεμενίκων στην Πάτρα από την Επίκουρη Καθηγήτρια, Μαρία Αντωνιάδου. Την δράση οργάνωσαν καθηγητές του γυμνασίου, υπεύθυνοι για την βιβλιοθήκη του σχολείου με βάση το σύγραμμα της Μαρίας Αντωνιάδου «Εφαρμογή των ανθρωπιστικών επιστημών και βασικών αρχών coaching στις επιστήμες υγείας» (Εκδόσεις Τσότρας, Αθήνα 2021). Μετά από την παρουσίαση την Οδοντιατρικής Σχολής, των υποδομών, του εργαστηριακού και κλινικού έργου των μελών του προσωπικού και των φοιτητών, ακολούθησαν 3 workshop ανά ομάδα 25 μαθητών σχετικά με την στοχοθεσία και την νοοτροπία εξέλιξης που βοηθάει τα παιδιά να παίρνουν αποφάσεις πραγμάτωσης στόχων.

Το απόγευμα, δόθηκε διάλεξη στους γονείς των μαθητών σχετικά με τον τρόπο καθορισμού κινήτρων αριστείας στα παιδιά τους και αποτελεσματικής επικοινωνίας των αναγκών όλων των μελών της οικογένειας για έλεγχο των δυσάρεστων συναισθημάτων και φοβιών.