Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης:

30.01.2016

Κοινωνική προσφορά του Εργαστηρίου Παιδοδοντιατρικής

• 1996-2016: Oδοντιατρική περίθαλψη στα παιδιά του Σικιαρείδιου: Τα τελευταία 20 χρόνια κάθε Τετάρτη δύο μεταπτυχιακοί φοιτητές επισκέπτονται το Σικιαρείδιο Ίδρυμα και προσφέρουν δωρεάν οδοντιατρική φροντίδα στα παιδιά του Ιδρύματος.
  • 2014-2015: Oδοντιατρικός έλεγχος στα παιδιά της ΕΛΕΠΑΠ στην Αττική και σε όλη την Ελλάδα  (συνολικά 6 κέντρα) από την  Καθ. Ε. Παπαγιαννούλη, τον επιστημονικό συνεργάτη Α. Αγουρόπουλο και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Διοργανώθηκαν επτά ομιλίες  ενημέρωσης των γονέων για θέματα στοματικής υγείας των παιδιών με νευροαναπτυξιακά προβλήματα.
  • 2012-2014: Oδοντιατρική θεραπείας στην μεταπτυχιακή κλινική σε παιδιά Εθελοντικών Οργανισμών: Στην μεταπτυχιακή κλινική τα μέλη ΔΕΠ του Εργαστηρίου και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές παρείχαν  δωρεάν οδοντιατρική φροντίδα σε παιδιά από το Χαμόγελο του Παιδιού - Ξενώνα SOS Ελίζα- Κιβωτός- Κέντρο Υγείας Παιδιού Καισαριανής – Δρόμοι Ζωής, αλλά και   σε παιδιά που νοσηλεύονταν στα Νοσοκομεία Παίδων κατόπιν εισαγγελικής εντολής (τα έξοδα θεραπείας καλύφθηκαν από χορηγία της Colgate).
  • 2012-2014: Oδοντιατρική θεραπεία στους οικονομικά ασθενείς & πρόσφυγες: Στη μεταπτυχιακή κλινική υπό την επίβλεψη όλων των μελών ΔΕΠ, στο Νοσοκομείο Παίδων Αγ. Σοφία υπό γενική αναισθησία και υπό την επίβλεψη του Επίκ.Καθηγητή Γ.Βαδιάκα όπου παρείχαν δωρεάν οδοντιατρική θεραπεία σε παιδιά οικονομικά ανήμπορων  και προσφύγων (τα έξοδα καλύφθηκαν από χορηγία της Colgate).
  • 2006-2017: Εφαρμογή προγράμματος αγωγή υγείας: Το Εργαστήριό μας με επιστημονικό Υπεύθυνο τον Καθηγητή Κ. Ουλή και Συντονίστρια την Αν. Καθηγήτρια Αικ. Καββαδία και συμμετοχή μεταπτυχιακών φοιτητών έχει συμβάλλει στην επί μία 10ετία εφαρμογή του προγράμματος της ΕΟΟ αγωγής υγείας με τη μέθοδο της  βιωματικής μάθησης στα Σχολεία που περιλάμβαναν - δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού-ομιλίες σε δασκάλους και παιδαγωγούς- σε παιδιά και γονείς. Η δράση αυτή συνεχίζεται και την τριετία 2014-2017.
  • 2014: Έγινε οδοντιατρικός έλεγχος σε παιδιά ηλικίας 5-12-15 ετών: Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη σε νηπιαγωγεία δημοτικά και γυμνάσια και έγινε οδοντιατρική εξέταση σε παιδιά ηλικίας 5-12-15 ετών από 3 μεταπτυχιακές φοιτήτριες στο πλαίσιο του προγράμματος για τον επιδημιολογικό χάρτη της Ελλάδας με συντονιστή τον Καθ.Κ.Ουλή και υπεύθυνη την Αναπλ.Καθηγήτρια Αικ.Καββαδία.
  • 2013-2016: Oδοντιατρικός έλεγχος στα παιδιά των παιδικών σταθμών του ΕΚΠΑ:
    Τα τελευταία 4 χρόνια πραγματοποιείται σε ετήσια βάση, επίσκεψη στους παιδικούς σταθμούς του ΕΚΠΑ και γίνεται εξέταση και παρουσίαση προληπτικού προγράμματος, από την Επίκ.Καθηγήτρια Σ.Γκιζάνη, τον επιστημονικό συνεργάτη Α.Αγουρόπουλο και μεταπτυχιακούς φοιτητές.
  • 2014-2015: Oδοντιατρικής θεραπείας στα παιδιά των παιδικών χωριών SOS:
    Με τη συμμετοχή παιδοδοντιάτρων - συνεργατών και μεταπτυχιακών φοιτητών με συντονίστρια την Καθ. Ε. Παπαγιαννούλη και σε συνεργασία με την Ελληνική Παιδοδοντική Εταιρεία πραγματοποιήθηκε οδοντιατρικής εξέταση στα παιδιά των παιδικών χωριών SOS  και δόθηκαν οδηγίες στοματικής υγιεινής. Στα παιδιά που το είχαν ανάγκη έγινε και οδοντιατρική θεραπεία στην μεταπτυχιακή κλινική μας.
  • 2013-2014: Επίσκεψη στο Βρεφοκομείο Αθηνών και σε δημοτικούς παιδικούς σταθμούς:
    Πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στο Βρεφοκομείο Αθηνών και σε  παιδικούς σταθμούς, από τον επιστημονικό συνεργάτη Α. Αγουρόπουλο και μεταπτυχιακούς φοιτητές.  Έγινε εξέταση των παιδιών και ενημερωτικές ομιλίες σχετικά με την στοματική υγεία και την πρόληψη στην προσχολική ηλικία, σε γονείς. Διοργάνωση σεμιναρίων και ημερίδας για παιδαγωγούς και εκπαίδευση σε θέματα αγωγής στοματικής υγείας στην προσχολική ηλικία.
  • 2013-2016: Οδοντιατρικός έλεγχος στα δημοτικά σχολεία του Δήμου Βύρωνα:
    Τα ακαδημαϊκά έτη 2013-2014 και 2014-2015 πραγματοποιήθηκε οδοντιατρικός έλεγχος από τον επιστημονικό συνεργάτη κ. Α. Αγουρόπουλο και τους μεταπτυχιακούς φοιτητές μας , σε 425 παιδιά των δημοτικών Σχολείων του Δήμου Βύρωνα. Η επίσκεψη θα επαναληφθεί και την ακαδημαϊκή χρονιά 2015-2016.
  • 2013-2014: Οδοντιατρικός έλεγχος  στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Ζωγράφου:
    Πραγματοποιήθηκε από τον επιστημονικό συνεργάτη κ. Α. Αγουρόπουλο και τους μεταπτυχιακούς φοιτητές μας, οδοντιατρικός έλεγχος στα παιδιά των παιδικών σταθμών του Δήμου Ζωγράφου.