Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης:

13.07.2017

Στοματολογικός Έλεγχος στα ΚΑΠΗ του Δήμου Ελληνικού-Αργυρούπολης, Απρίλιος – Μάιος 2017

Με το σύνθημα «Επισκεπτόμαστε τον Οδοντίατρο τουλάχιστον μία φορά το χρόνο, ακόμη κι αν δεν έχουμε δόντια», το Εργαστήριο Στοματολογίας της Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ σε συνεργασία με τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Πειραιά, πραγματοποίησε  στοματολογικό έλεγχο σε 102 άτομα, 50-91 ετών, μέλη των ΚΑΠΗ του Δήμου Ελληνικού-Αργυρούπολης. Συμμετείχαν ο Επίκουρος Καθηγητής Στοματολογίας Κωνσταντίνος Ι. Τόσιος και οι Οδοντίατροι Σταυρούλα Μερκουρέα και Ελένη-Μαρίνα Καλογήρου.

Στο πλαίσιο της δράσης αυτής πραγματοποιήθηκε εξέταση του βλεννογόνου του στόματος και ενημερώθηκαν οι εξετασθέντες για την κατάστασή τους. Ευρήματα που έχρηζαν περαιτέρω διερεύνησης/αντιμετώπισης διαπιστώθηκαν σε 36 άτομα. Σε κάποιες περιπτώσεις έγινε παραπομπή στον Οδοντίατρο ή/και σε Στοματολόγο (Κλινική Στοματολογίας Οδοντιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Νοσ. Ευαγγελισμός), για περαιτέρω αντιμετώπιση.