Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Προκήρυξης

Προβολή προκήρυξης

28.04.2023

Προκήρυξη για την ανάδειξη εκπροσώπων μελών ΕΤΕΠ στη Γενική Συνέλευση του Τομέα Κοινωνικής Οδοντιατρικής

Σύμφωνα με:

1. Το άρθρο 41 του Ν.4957/21-07-2022 «Νέοι Ορίζοντες στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα: Ενίσχυση της ποιότητας, της λειτουργικότητας και της σύνδεσης των Α.Ε.Ι. με την κοινωνία και λοιπές διατάξεις»
  2. το άρθρο 192 του Ν.4823/2021 (ΦΕΚ 136-03-08-2021) «Αναβάθμιση σχολείου, ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών και άλλες διατάξεις»
  3. την υπ.αρ.5204/11-11-2021 (ΦΕΚ 5244/12-11-2021) «Λειτουργία ψηφιακής κάλπης ΖΕΥΣ»
  4. την υπ.αρ.119929/Ζ1/30-09-2022 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων «Παροχή διευκρινίσεων σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του ν. 4957/2022 για τη συγκρότηση, οργάνωση και λειτουργία συλλογικών οργάνων των Α.Ε.Ι. και των ακαδημαϊκών μονάδων τους, την ανάδειξη των μονοπρόσωπων οργάνων των Α.Ε.Ι. και των ακαδημαϊκών μονάδων τους και λοιπά θέματα.»
  5. την υπ’ αριθ. 123024/Ζ1/06-10-2022 (ΦΕΚ 5220/07-10-2022) υπουργική απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων «Καθορισμός της διαδικασίας ανάδειξης των μονομελών οργάνων των Μονοτμηματικών Σχολών, των Τμημάτων, των Τομέων και λοιπών μονομελών οργάνων των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Ε.Ι.), των εκπροσώπων των μελών Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού (Δ.Ε.Π.), Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.), Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.), Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού (Ε.Τ.Ε.Π.) και των φοιτητών στα συλλογικά όργανα των Α.Ε.Ι.
  6. Το γεγονός ότι η θητεία των εκπροσώπων μελών ΕΤΕΠ στη Γενική Συνέλευση του Τομέα λήγει στις 31-08-2023.

Προκηρύσσουμε εκλογές για την ανάδειξη εκπροσώπων μελών ΕΤΕΠ στη Γενική Συνέλευση του Τομέα Κοινωνικής Οδοντιατρικής
Ορίζουμε ως ημερομηνία διεξαγωγής των εκλογών την Δευτέρα 19-06-2023 και ώρα 10:00 – 14:00.

Εάν για οποιοδήποτε από τους ανωτέρω λόγους, η εκλογική διαδικασία αποβεί άγονη, η διαδικασία θα επαναληφθεί την Τρίτη 20-06-2023 και ώρα 10:00 – 14:00.

Καλούμε τους ενδιαφερόμενους/νες για την ανωτέρω θέση, που πληρούν τις προϋποθέσεις του Νόμου, όπως υποβάλουν την υποψηφιότητά τους αποκλειστικά ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Γραμματείας του Τομέα Κοινωνικής Οδοντιατρικής (alinou[at]dent.uoa[dot]gr ) έως στις 28-05-2023 και ώρα 13:00.

Οι υποψήφιοι/ες μπορούν να παραιτηθούν από την υποψηφιότητά τους με γραπτή δήλωσή τους προς την Δ/ντρια του Τομέα, η οποία υποβάλλεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση (argypoly[at]dent.uoa[dot]gr) το αργότερο δέκα (10) ημέρες πριν από τη διεξαγωγή των εκλογών δηλ. έως 09-06-2023 και ώρα 13:00.

Δικαίωμα υποβολής υποψηφιότητας για τη θέση του εκπροσώπου, έχουν όλα τα μέλη της κατηγορίας ΕΤΕΠ, που υπηρετούν στον Τομέα και δεν συνταξιοδοτούνται κατά τη διάρκεια της προκηρυσσόμενης θητείας.

Το εκλεκτορικό σώμα για την ανάδειξη εκπροσώπου της κατηγορίας Ε.Τ.Ε.Π και του αναπληρωτή του, αποτελείται από το σύνολο των μελών της κατηγορίας ΕΤΕΠ, που υπηρετούν στον Τομέα κατά τον χρόνο διενέργειας των εκλογών, για την ανάδειξη των εκπροσώπων στη Γενική Συνέλευση Τομέα. Από το εκλεκτορικό σώμα εξαιρείται τυχόν προσωπικό που τελεί σε καθεστώς αναστολής καθηκόντων ή σε άδεια άνευ αποδοχών.

Η εκλογική διαδικασία διεξάγεται αποκλειστικά μέσω ηλεκτρονικής ψηφοφορίας διεύθυνση https://zeus.grnet.gr Η ψηφοφορία είναι άμεση και μυστική.
Ως Όργανο Διεξαγωγής Εκλογών (Ο.Δ.Ε.) για την παρακολούθηση της εκλογικής διαδικασίας των εκπροσώπων μελών ΕΤΕΠ ορίζεται Τριμελής Εφορευτική Επιτροπή αποτελούμενη από τρία (3) τακτικά και ισάριθμα αναπληρωματικά μέλη. Το Ο.Δ.Ε. ελέγχει τις υποψηφιότητες που έχουν υποβληθεί, ανακηρύσσει τους υποψηφίους και συντάσσει ενιαίο ψηφοδέλτιο που περιλαμβάνει με αλφαβητική σειρά όλους τους υποψηφίους.

Κατά τη διενέργεια της ψηφοφορίας, κάθε εκλογέας δύναται να επιλέξει έναν (1) υποψήφιο. Ως εκπρόσωπος της κατηγορίας ΕΤΕΠ εκλέγεται αυτός που συγκέντρωσε τον μεγαλύτερο αριθμό ψήφων και ως αναπληρωτής του ο αμέσως επόμενος σε σειρά προτίμησης υποψήφιος. Aν υπάρχει ισοψηφία μεταξύ των υποψηφίων που συγκέντρωσαν τον μεγαλύτερο αριθμό ψήφων, διενεργείται ηλεκτρονική κλήρωση με τη χρήση του συστήματος «Ψηφιακή Κάλπη ΖΕΥΣ» μεταξύ αυτών που ισοψήφησαν.

Η Δ/ντρια του Τομέα

Αργυρώ Πολυχρονοπούλου, Καθηγήτρια