Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Προκήρυξης

Προβολή προκήρυξης

28.03.2016

Πρόσκληση για εκδήλωση ενδιαφέροντος συνεργασίας από εταιρείες εμπορίας οστεοενσωματούμενων εμφυτευμάτων (ορθή επανάληψη)

Η Μονάδα Οστεοενσωματούμενων Εμφυτευμάτων (ΜΟΕ) της Οδοντιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) ενδιαφέρεται να συνάψει συμφωνία συνεργασίας τετραετούς (4ετούς) διάρκειας με εταιρείες εμπορίας οστεοενσωματούμενων εμφυτευμάτων, οι οποίες θα εκδηλώσουν σχετικό ενδιαφέρον και οι οποίες θα πληρούν τα κριτήρια που περιγράφονται στη συνέχεια.

Σκοπός της συμφωνίας αυτής είναι η χρήση και εφαρμογή από τη ΜΟΕ αποκλειστικά των εμφυτευμάτων των εταιρειών που θα επιλεγούν, για:

Α. τη θεραπεία και την αποκατάσταση των ασθενών της Οδοντιατρικής Σχολής Αθηνών και,

Β. την εκπαίδευση των μεταπτυχιακών φοιτητών της Σχολής στα συγκεκριμένα συστήματα εμφυτευμάτων.

Τέλος, οι εταιρείες που θα επιλεγούν, θα έχουν και το δικαίωμα να συμμετέχουν με τα συστήματα εμφυτευμάτων που εκπροσωπούν στα προγράμματα δια βίου  εκπαίδευσης που οργανώνονται από την Οδοντιατρική Σχολή και στα οποία συμμετέχει η ΜΟΕ και αφορούν στην εκπαίδευση οδοντιάτρων στην εμφυτευματολογία.

Οι εταιρείες που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον για αυτή τη συνεργασία θα πρέπει να πληρούν τις προϋποθέσεις και να συμφωνούν, στα ακόλουθα:

1. Το σύστημα εμφυτευμάτων που εμπορεύονται να έχει επαρκή ερευνητική τεκμηρίωση με μακροχρόνιες κλινικές μελέτες παρακολούθησης τουλάχιστον 5 (πέντε) ετών. Τα αποτελέσματα των ερευνών αυτών θα πρέπει να είναι δημοσιευμένα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά με συντελεστή απήχησης (impact factor).
  2. Η κατασκευάστρια εταιρεία να δραστηριοποιείται στην παραγωγή του συστήματος εμφυτευμάτων για χρονικό διάστημα τουλάχιστον 10 (δέκα) ετών.
  3. Να υπάρχει συνεχής εμπορική αντιπροσώπευση του συστήματος στην Ελλάδα τουλάχιστον 5 (πέντε) ετών, μέχρι και σήμερα.
  4. Να παρέχεται από το σύστημα η δυνατότητα διαφόρων προσθετικών λύσεων αποκατάστασης (π.χ. επένθετης, κοχλιούμενης, συγκολλούμενης).
  5. Η εταιρεία να προσφέρει δωρεάν στη ΜΟΕ τα εμφυτεύματα με τις αντίστοιχες βίδες κάλυψης και επούλωσης, καθώς και τα απαιτούμενα χειρουργικά εργαλεία (τουλάχιστον 2 πλήρεις χειρουργικές κασετίνες). Επίσης, να παρέχει δωρεάν αντικατάσταση των τρυπάνων ή άλλων χειρουργικών εργαλείων, σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται από το κάθε σύστημα όσον αφορά στον αριθμό χρήσεών τους και όταν αυτά ζητηθούν από τη ΜΟΕ.
  6.  Η εταιρεία να προσφέρει δωρεάν 2 σετ εργαλείων προσθετικής αποκατάστασης, τα δε προσθετικά εμφυτευματικά εξαρτήματα με έκπτωση τουλάχιστον 30% της τιμής τιμοκαταλόγου.
  7. Η εταιρεία να παρέχει δωρεάν τον εξοπλισμό (μοτέρ, εμφυτεύματα και προσθετικά εξαρτήματα, μοντέλα, υλικά κ.α.) για την εκπόνηση hands-on σεμιναρίων στους μεταπτυχιακούς φοιτητές των προαναφερόμενων  προγραμμάτων.
  8. Η εταιρεία να προσφέρει στη ΜΟΕ δωρεά ποσού 5.000 ευρώ ετησίως κατά τη χρονική διάρκεια των τεσσάρων (4) ετών της συνεργασίας.

Παρακαλούμε για την έγγραφη εκδήλωση ενδιαφέροντος έως και τις 09-05-2016, η οποία θα πρέπει να κατατεθεί στη Γραμματεία του Τμήματος Οδοντιατρικής (1ος όροφος Νέου Κτηρίου, Θηβών 2, Γουδή, Τηλ. 210-7461119). Μαζί με την εκδήλωση ενδιαφέροντος, που συνεπάγεται την αποδοχή των προαναφερόμενων όρων, θα πρέπει να κατατεθούν και τα απαραίτητα αποδεικτικά για την τεκμηρίωση των σημείων 1, 2 και 3.

Θα ακολουθήσει αξιολόγηση των προτάσεων εκδήλωσης ενδιαφέροντος από την Διοικούσα Επιτροπή της ΜΟΕ και θα επιλεγούν έως πέντε (5) κατά σειρά κατάταξης με βάση την επιστημονική τους τεκμηρίωση.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη Γραμματεία Περιοδοντολογίας στο τηλέφωνο 210-7461203.

Φοίβος Μαδιανός
Καθηγητής Περιοδοντολογίας